Politiikka
20.9.2023 09:14 ・ Päivitetty: 20.9.2023 09:14
”Asioita kaunistellaan ja ihmisiä harhautetaan” – SDP:n varapuheenjohtaja ryöpyttää hallitusta päätöstensä vaikutusten piilottelusta
Hallituksen kiertely budjettiriihessä päätettyjen leikkausten ympärillä hämmästyttää SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyaria. Hän katsoo hallituksen yrittävän piilotella päätöstensä vaikutuksia.
Razmyarin mukaan hallituksen päätökset heikentävät Suomea, eivät vähennä valtion lainanottoa ja vaikeuttavat entisestään pienituloisten ja heikoimmassa asemassa olevien arkea.
– Orpon hallituksen näytelmä budjettiriihen päätösten ympärillä on totaalista kansalaisten sumutusta. Nelikko ottaa itselleen kunnian edellisen hallituksen perinnöstä, kuten hyvästä työllisyyspolitiikasta ja TKI-toiminnan edistämisestä. Omat, kansalaisten toimeentuloa romuttavat ja talouden kestävyyttä heikentävät päätöksensä se yrittää piilottaa julkisuudelta, Razmyar sanoo tiedotteessa.
Razmyarin mukaan Petteri Orpon (kok.) johtaman hallituksen politiikka heikentää Suomen kilpailukykyä ja kansalaisten hyvinvointia, mutta hallitus vaikenee päätöstensä vaikutuksista.
– Suunnitelluista leikkauksista on lähes mahdoton ottaa selkoa. Esimerkiksi asumistuen leikkaukset on piilotettu niin, että kokonaisuutta on vaikea hahmottaa, Razmyar moittii.
– Jos hallitus tekisi suoraselkäistä ja rehellistä politiikkaa, se kertoisi suomalaisille selkeästi ja suoraan, mistä he aikovat leikata ja kuinka paljon. Nyt Orpo ja (valtiovarainministeri Riikka) Purra (ps.) jatkavat samaa tyhjien puheiden linjaa kuin ennen vaaleja, jossa asioita kaunistellaan ja ihmisiä harhautetaan jättämällä kertomatta todelliset päätökset ja niiden vaikutukset, Razmyar sanoo.
”Hallitus ei käsittele sitä tosiasiaa, että se toimillaan vaikeuttaa työperäistä maahanmuuttoa.”
RAZMYAR muistuttaa Suomen kärsivän työvoimapulasta, jota ei voi ratkaista ilman maahanmuuttoa. Hänen mukaansa hallituksen suunnitelmat pahentavat talouden tilannetta entisestään.
– Tästä huolimatta hallitus ei käsittele sitä tosiasiaa, että se toimillaan vaikeuttaa työperäistä maahanmuuttoa. On selvää, että kokoomus on hyväksynyt perussuomalaisten Suomen taloudelle haitallisen maahanmuuttopolitiikan.
– Samalla perussuomalaiset ovat ottaneet omakseen kokoomuksen lapsiperheitä ja pienituloisia kurittavan leikkauslinjan, vaikka ennen vaaleja se ei heille vielä käynyt. Kaiken päälle annetaan verohelpotus kaikkein suurituloisimmille ja otetaan ennätysmäinen 11,5 miljardia uutta velkaa, Razmyar listaa tiedotteessa.
Razmyar nostaa esiin, että Orpo ja Purra viittaavat puheissaan mielellään velkalaivaan. Razmyarin mukaan nyt vaikuttaa siltä, että laivan suunta on hukassa.
– Edetäkseen laiva tarvitsisi polttoainetta, ja suomeksi se tarkoittaa työvoiman saatavuutta. Hallitus ei kuitenkaan maininnut maahanmuuttoa ollenkaan. Ilmeisesti oli niin kiire saada riihi pakettiin päivässä, ettei tämän kokonaisuuden katsomiselle voitu varata aikaa, vaikka se olisi Suomen elinkeinoelämän ja kasvun kannalta merkittävää. Työvoiman saatavuuden haasteita ei ratkaista hallituksen valitsemalla maahanmuuttopolitiikalla eikä varsinkaan lapsiperheisiin kohdistuvilla leikkauksilla, Razmyar ryöpyttää.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.