Talous
16.5.2022 10:29 ・ Päivitetty: 16.5.2022 10:29
Atria myi Venäjän pikaruokabisneksensä
Atria on myynyt Venäjällä pikaruokaliiketoimintaa harjoittavan tytäryhtiönsä Sibylla Rusin venäläiselle yhtiölle. Sibylla-tuotemerkki ei kuulu kauppaan.
Ostaja on Agricultural Complex Mikhailovskiy, joka kuuluu Cherkizovo Groupiin. Kauppahinta on noin 8 miljoonaa euroa.
Atria myi jo viime vuonna samalle yhtiölle lihatuotteita valmistaneen Pit-Productin. Cherkizovo on Venäjän suurin lihatuotteita valmistava yritys.
Sibyllan tuotteita myydään yli 3 000 toimipisteessä Ruotsissa, Baltian maissa ja Puolassa. Suomessa ketjuun kuuluu muutama myyntipiste. Sibylla-tuotteita myydään eniten huoltoasemien yhteydessä olevista grilli- ja myyntipisteistä.
Sibylla perustettiin Ruotsissa vuonna 1932. Atrialle Sibylla siirtyi 1990-luvun lopulla.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.