Ulkomaat
2.9.2019 16:56 ・ Päivitetty: 2.9.2019 16:56
Berliinin muurin elävästi muistavat ratkaisivat Saksan eiliset osavaltiovaalit
Saksan kaksissa sunnuntain alueparlamenttivaaleissa roimasti kannatustaan kasvattanut maahanmuuttajavastainen Vaihtoehto Saksalle (AfD) ei noussut kummassakaan osavaltiossa suurimmaksi puolueeksi.
Tämän päätti vanhentuva äänestäjäpolvi, sillä AfD:n kannatus oli erityisen vahvaa alle 50-vuotiaiden parissa. Itä-Saksan kommunistihallinnon ja Berliinin muurin elävästi muistavien vanhempien äänestäjien parissa AfD:n nousu ei ollut yhtä vahva.
Sekä Saksin että Brandenburgin osavaltiot, joissa vaalit sunnuntaina käytiin, olivat osa Itä-Saksaa. AfD nousi molemmissa osavaltioissa toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Saksissa puolueen äänisaalis oli yli 27 ja Brandenburgissa yli 23 prosenttia.
AfD:n edellä olivat Saksissa liittokansleri Angela Merkelin puolue CDU ja Brandenburgissa sosiaalidemokraattien hallituspuolue SPD, jotka molemmat menettivät kannatustaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
2.9.2019 04:58
Oikeistopopulistinen AfD kasvatti kannatustaan – SPD ja CDU pitivät ykköspaikkansa