Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

17.11.2023 08:11 ・ Päivitetty: 18.11.2023 16:24

Blinken haluaa Israelilta toimia väkivallan ehkäisemiseksi Länsirannalla – kommentoi myös panttivankitilannetta

AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN ERNST
Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken.

Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken on pyytänyt Israelia ryhtymään kiireellisesti toimenpiteisiin Länsirannan palestiinalaisiin kohdistuvan väkivallan ehkäisemiseksi. Alueen palestiinalaiset ovat kertoneet siirtokuntien israelilaisasukkaiden lisääntyneestä väkivaltaisesta käytöksestä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Blinkenin mukaan tilanne vaatii jännitteiden vähentämistä alueella ja puuttumista lisääntyneisiin väkivallantekoihin. Blinken kertoi näkemyksensä asiasta puhelinkeskustelussa Israelin oppositiojohtaja Benny Gantzille.

Gantz kuuluu Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun muodostamaan hätätilahallitukseen.

Yhdysvaltain ulkoministeriön edustajan mukaan Blinken ja Gantz keskustelivat myös humanitaarisen avun toimittamisesta Gazaan ja neuvotteluista äärijärjestö Hamasin ottamien panttivankien vapauttamiseksi.

Israelin viranomaisten mukaan Hamas otti lokakuun alussa Israeliin tekemänsä hyökkäyksen yhteydessä noin 240 panttivankia. Blinken totesi NBC Newsin haastattelussa torstaina olevansa toiveikas panttivankien vapauttamisen suhteen, mutta ei kommentoinut asiaa enempää.

Yhdysvallat on tukenut Israelin oikeutta iskeä Hamasia vastaan, mutta peräänkuuluttanut myös ponnisteluja siviiliuhrien välttämiseksi.

– Aivan liian moni palestiinalainen siviili on kuollut, ja olemme koko ajan kehottaneet Israelia tekemään kaikkensa siviiliuhrien määrän minimoimiseksi, Blinken sanoi NBC:n haastattelussa.

Juttua korjattu 18.11. kello 18.24: Israelilaisen poliitikon nimi on Benny Gantz, ei Ganz.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU