Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Uutiset

8.6.2018 09:23 ・ Päivitetty: 8.6.2018 09:25

Demarinuorten liittokokous alkamassa- Uudeltamaalta vahvoja ehdokkaita liittohallitukseen

Demarinuorten Liittokokous on alkamassa Turussa, jonne kerääntyy parisataa nuorta demaria. Liittokokous  päättyy sunnuntaina.  Kokouksessa päätetään Demarinuorten poliittisesta linjasta sekä tehdään henkilövalintoja.

Demarinuorten liittokokouksesta on tunnetusti esitetty hyvin edistyksellisiä poliittisia avauksia, joista osa on päätynyt myös puolueen tavoitteiksi. Tästä hyvänä esimerkkinä on yleisturva. Yleisturva on kolmiportainen sosiaaliturvamalli, joka yhtenäistää nykyisen pirstaleisen sosiaaliturvan etuusjärjestelmän yhdeksi kokonaisuudeksi. Se takaa jokaiselle toimeentulon ja tarvittavat palvelut vaihtuvissa elämäntilanteissa.

Liittokokouksessa nuoret tekevät rohkeasti tulevaisuuden politiikkaa ja luovat edistyksellistä sosialidemokratiaa. Liittokokous tarjoaakin uutta tietoa politiikan saralta, mahdollisuuden treenata puhe- ja esiintymistaitoja sekä mainion paikan verkostoitua.

Demarinuorten liittokokous Tampere 2016

Demarinuorten liittohallitukseen valitaan yksi puheenjohtaja sekä kaksi varapuheenjohtajaa. Liittohallituksen jäseniksi valitaan 8 varsinaista sekä 4 varajäsentä.

Varapuheenjohtajien paikoista kova kisa

Puheenjohtajaksi on tällä hetkellä vain yksi ehdokas, tälläkin hetkellä Demarinuorten puheenjohtajana toimiva Mikkel Näkkäläjärvi. Varapuheenjohtajista käydäänkin kovempi kamppailu kun ehdokkaita on yhteensä viisi. Uudeltamaalta varapuheenjohtajaehdokkaana on Uudenmaan Demarinuorten puheenjohtaja Pinja Perholehto. Pinja toimii myös tällä hetkellä Hyvinkään kaupunginvaltuutettuna ja on toiminut aiemmin muun muassa Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto – SAKKI ry:n varapuheenjohtajana sekä Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssin hallituksessa.

Myös liittohallituspaikoista käydään kisaa, koska ehdokkaita on 16, eli tuplasti enemmän kuin on paikkoja liittohallitukseen. Liittokokouspäivien aikana ehdokkaita voi tulla vielä lisää. Uudeltamaalta ehdokkaat ovat Sonja Pääsukene (Vantaa), Tuukka Eronen (Tuusula), Mila Kangasniemi (Vantaa) ja Mikael Kölhi (Hyvinkää).

Puheenjohtajien ja varapuheenjohtajien valinnat tehdään lauantaina ja liittohallituksen henkilövalinnat sunnuntaina.

Demarinuorten liittokokousta voi seurata Facebook-liven välityksellä koko viikonlopun ajan

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU