Kotimaa
5.7.2019 08:22 ・ Päivitetty: 5.7.2019 08:22
Eduskunnan pääsihteeriä Maija-Leena Paavolaa ei ole syytä epäillä rikoksesta – poliisi ilmoitti päätöksestään
Poliisi on päättänyt, että eduskunnan pääsihteeriä Maija-Leena Paavolaa ei ole syytä epäillä rikoksesta.
Eduskunnan entinen henkilöstöpäällikkö teki poliisille tutkintapyynnön, jossa pyysi poliisia selvittämään, onko eduskunnan pääsihteerin syytä epäillä syyllistyneen rikokseen virkanimityksissä. Eduskunnan pääsihteeri on eduskunnan korkein virkamies.
Alkuvuonna itse henkilöstöpäällikön paikalta irtisanoutunut Hannu Laitinen pyysi poliisia selvittämään muun muassa eduskunnan palvelukeskuksen päällikön virkanimitystä vuodelta 2016.
Laitinen haki kyseista virkaa, mutta ei saanut sitä. Tutkintapyynnössä väitettiin myös, että Paavola olisi syyllistynyt rikokseen jättäessään huomioimatta Laitisen ilmoitukset epäasiallisesta kohtelusta.
Poliisi katsoi, että pääsihteeri toimi säännösten ja ohjeiden mukaisesti.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
