Politiikka
6.11.2020 12:26 ・ Päivitetty: 6.11.2020 13:03
Eduskunta äänesti: tyttöjen ja naisten silpominen pitää säätää nykyistä selkeämmin rikoslakiin
Eduskunta haluaa, että tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen säädetään rikoslaissa rangaistavaksi nykyistä selkeämmin.
Eduskunta äänesti asiasta perjantaina ja päätyi äänin 141–10 kannattamaan lakivaliokunnan mietintöä asiasta. Valiokunnan mietinnön taustalla oli asiaa koskeva kansalaisaloite, joka luovutettiin eduskunnalle viime vuoden kesällä.
Mietinnön mukaan eduskunta edellyttää, että valtioneuvosto ryhtyy mahdollisimman ripeästi toimenpiteisiin tyttöjen ja naisten sukuelinten silpomisen säätämiseksi rikoslaissa rangaistavaksi nykyistä selkeämmin ja antaa tarvittavat lakiehdotukset eduskunnan käsiteltäviksi kuluvan vaalikauden aikana.
Valiokunta haluaa, että selkeyttävät säännökset silpomisesta sisällytetään rikoslakiin. Tyttöjen ja naisten sukuelinten silpominen on rangaistavaa jo nyt rikoslain pahoinpitelyä koskevien säännösten nojalla.
Valiokunnan mietintö oli tyttöjen ja naisten sukuelinten silpomisen osalta yksimielinen.
Poikien ei-lääketieteellisen ympärileikkauksen osalta valiokunnan mietintöön sisältyi sen sijaan kaksi vastakkaista vastalausetta. Valiokunta katsoi mietinnössään, että poikien ei-lääketieteellisiin ympärileikkauksiin liittyy sääntelytarpeita, joita on aiheellista selvittää ja arvioida tarkemmin.
Perussuomalaisten Leena Merelle, Mari Rantaselle ja Sebastian Tynkkyselle mietinnön linjaus ei riittänyt, vaan he olisivat halunneet, että valtioneuvosto ryhtyy toimenpiteisiin myös kaikkien pojille ei-lääketieteellisistä syistä tehtävien ympärileikkausten kieltämiseksi ja säätämiseksi rikoslaissa rangaistavaksi.
”Tyttöjen silpomista ja poikien ympärileikkausta ei olisi pitänyt rinnastaa toisiinsa.”
Kristillisdemokraattien Antero Laukkasen (kuvassa) ja RKP:n Eva Biaudet’n mielestä tyttöjen silpomista ja poikien ympärileikkausta ei olisi pitänyt rinnastaa toisiinsa.
– Tyttöjen sukuelinten silpominen ja poikien ei-lääketieteellisellä perusteella tehtävä ympärileikkaus ovat toimenpiteiltään ja perusteiltaan täysin toisistaan poikkeavia toimenpiteitä, eikä niitä tule missään rinnastaa toisiinsa, Laukkanen ja Biaudet perustelivat vastalauseessaan.
Eduskunta äänesti perjantaina ensin kahden vastalauseen välillä. Laukkasen ja Biaudet’n vastalause voitti äänestyksen äänin 109–34.
Tämän jälkeen eduskunta äänesti lakivaliokunnan mietinnön ja Laukkasen ja Biaudet’n vastalauseen välillä. Lakivaliokunnan mietintö voitti äänestyksen edellä mainitusti äänin 141–10.
STT–Tuomas Savonen
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.