Työmarkkinat
12.10.2023 12:22 ・ Päivitetty: 12.10.2023 12:42
EK, KT ja Suomen Yrittäjät kiittelevät työrauharyhmän esityksiä, mutta kaipaavat vielä lisää
Työrauhauudistuksia valmistellut työryhmä esittää poliittisten lakkojen rajoittamista 24 tuntiin, suhteettomien myötätuntotyötaisteluiden kieltämistä ja lainvastaisista työtaisteluista tuomittavien hyvityssakkojen huomattavaa korottamista.
EK:n lakiasiainjohtaja Markus Äimälän mukaan ehdotuksilla puututaan työrauhajärjestelmämme suurimpiin ongelmiin ja siksi ne ovat kannatettavia. EK:n mukaan ehdotukset jäävät kuitenkin osin puutteellisiksi.
– Muissa Pohjoismaissa työaikana vain hyvin lyhytaikaiset poliittiset mielenilmaisut ovat sallittuja. Vaikka työryhmän ehdottama poliittisten lakkojen 24 tunnin enimmäiskesto on huomattava parannus nykyiseen rajoittamattomaan kestoaikaan, pitäisi keston olla selvästi lyhyempi, korkeintaan muutaman tunnin pituinen, Äimälä sanoo tiedotteessa.
EK:n mielestä enimmäiskeston pitäisi koskea kaikkia poliittisen työtaistelun muotoja eikä pelkästään lakkoja, kuten työryhmän mietinnössä esitetään. Vuoronvaihtokiellolla tai osittaisella työstä kieltäytymisellä voidaan aiheuttaa suurta vahinkoa lyhyessä ajassa, EK näkee.
MYÖS Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT kannattaa tänään työnsä päättäneen työrauharyhmän esityksiä pääosin.
Esityksessä on kuitenkin vielä kohtia, joita tulisi tarkentaa.
– Muutoksia tarvitaan muun muassa sen varmistamiseksi, ettei lainsäädäntö mahdollista poliittisten työtaisteluiden pilkkomista osiin. Tämä johtaisi lakkojen pidentymiseen vastoin esityksen tavoitteita, sanoo työryhmän jäsen, KT:n neuvottelujohtaja Anne Kiiski sanoo tiedotteessa.
Lisää aiheesta
Lisäksi niin sanottujen tukityötaisteluiden osalta tulisi nyt kirjattua selkeämmin painottaa kansalaisten hengen ja terveyden suojaa.
– Kansalaisten hengen ja terveyden vaarantumisen tulee lähtökohtaisesti johtaa siihen, että poliittinen työtaistelu ja tukityötaistelu on laiton.
SUOMEN Yrittäjien mukaan työryhmän ehdotukset pyrkivät korjaamaan Suomen työrauhasääntelyyn liittyviä ongelmia, mikä on kannatettavaa.
– Jatkovalmisteluun jää kuitenkin tehtävää, sillä ehdotukset ovat osittain rakenteellisesti ongelmallisia ja jäävät osin puutteellisiksi sekä epäselviksi. Mietinnön ehdotukset eivät myöskään kokonaisuudessaan toteuta hallitusohjelmaan kirjattuja tavoitteita, toteaa Suomen Yrittäjiä työryhmässä edustanut asiantuntija Atte Rytkönen-Sandberg tiedotteessa.
Yrittäjien työmarkkina-asioista vastaava johtaja Janne Makkula puolestaan sanoo, että poliittiseen päätöksentekoon pitää vaikuttaa ennen kaikkea vaaleilla ja poliittiset mielenilmaisut kuuluvat vapaa-ajalle.
– Työnantaja on väärä kohde hallituksen politiikan arvostelemiseen, sillä työnantaja ei siitä päätä. Oman työnantajan vahingoittaminen ei ole myöskään työntekijän etu. Poliittisia työtaisteluita on useissa Euroopan maissa rajoitettu merkittävästi, monissa maissa ne ovat kokonaan kiellettyjä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
