Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

15.9.2026 09:30 ・ Päivitetty: 15.9.2026 10:59

EK: Suomesta ei sähkö lopu – ainakaan näillä datakeskushankkeilla

iStock

Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) mukaan sähkö ei ole Suomesta loppumassa, päinvastoin kuin keskustelussa datakeskuksista on ajoittain esitetty.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

EK perustaa näkemyksensä järjestön kokoamiin lukuihin vihreän siirtymän ja puhtaan energian investoinneista Suomessa. Lukuihin sisältyvät energiainvestointien lisäksi muun muassa datakeskuksiin tehtävät investoinnit.

EK:n johtavan asiantuntijan Janne Peljon mukaan hankkeiden megawateissa lasketusta tehosta vain 15 prosenttia liittyy energian käyttöön, kun taas 78 prosenttia liittyy energian tuotantoon ja 7 prosenttia energian varastointiin.

Energiaa tuottavia hankkeita on suunnitteilla reilun 134 000 megawatin edestä, kun taas energiaa käyttäviä hankkeita on suunnitteilla reilun 25 000 megawatin edestä.

- Energiatuotantohankkeita on eri vaiheissa suunnitteilla viisinkertainen määrä suhteessa energiaa käyttäviin hankkeisiin, kun mitataan megawattien tasolla, Peljo sanoi EK:n tiedotustilaisuudessa.

Peljo sanoo seuranneensa ihmetellen muun muassa Googlen äskettäisen datakeskusinvestointiuutisen yhteydessä käytyä keskustelua sähkön riittävyydestä.

- Suomessa ei tämän investointiportfolion valossa pitäisi olla huolta sähkön riittävyydestä, ei nyt eikä tulevaisuudessa, Peljo painotti.

EK:N ennakkoarvion mukaan tämän vuoden aikana valmistuu vihreän siirtymän ja puhtaan energian hankkeita yhteensä 4,9 miljardin euron edestä.

Lähivuosille EK ennustaa tuntuvaa kasvua, sillä ensi vuonna on järjestön mukaan valmistumassa investointipäätöksen saaneita vihreän siirtymän ja puhtaan energian hankkeita lähes 14 miljardin euron edestä ja vuonna 2028 peräti yli 15 miljardin euron edestä.

Peljon mukaan lähivuosien luvut ovat ”valtavan suuria”, sillä Suomessa on hyvinä investointivuosina toteutunut noin 10 miljardin euron edestä teollisuuden kiinteitä investointeja.

Ensi vuodesta on Peljon mukaan muodostumassa investointihankkeiden uusi ennätysvuosi. Lukuja nostavat etenkin suuret datakeskukset.

- Nämä ovat hyvin merkittäviä investointilukuja, jotka tulevat varmasti näkymään myös meidän taloutemme indikaattoreissa lähivuosina, Peljo sanoi.

Uutista täydennetty klo 13.59.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU