Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

18.6.2021 04:21 ・ Päivitetty: 18.6.2021 04:44

Elokapinan eilen iltapäivällä alkanut mielenosoitus on jatkunut yön yli Eduskuntatalon tuntumassa

Lehtikuva

Ympäristöliike Elokapinan eilen iltapäivällä alkanut mielenosoitus on jatkunut yön yli Helsingissä Mannerheimintiellä Eduskuntatalon tuntumassa. Elokapina kertoi eilen, että noin 120 mielenosoittajaa oli leiriytymässä paikalla yön yli.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Helsingin poliisista kerrottiin STT:lle aamuviiden jälkeen, että yöllä tilanne on ollut vakaa ja mielenosoittajat ovat pysyneet samalla paikalla. Tilannekeskuksen mukaan poliisi on lähinnä ohjannut liikennettä, jota ei yöaikaan ollut merkittävästi.

Elokapina kertoi myöhään torstai-iltana, että mielenosoitusta on tarkoitus jatkaa kunnes hallitus vastaa Elokapinan esittämiin vaatimuksiin.

–  Odotamme teitä täällä aamulla, Elokapina tviittasi illalla päätöksestään leiriytyä tielle.

Eilen alkanut mielenosoitus laittoi tien Arkadiankadun kohdalta poikki molempiin suuntiin. Elokapina kertoi tiedotteessaan, että mielenosoittajat päästävät hälytysajoneuvot tarvittaessa tiesulun läpi ja jättävät yön ajaksi yhden kaistan Mannerheimintietä vapaaksi niille.

–  Vähimmillään mielenosoittajat edellyttävät, että hallitus ja kansanedustajat saapuvat keskustelemaan asiasta mielenosoittajien kanssa, ryhmän torstai-iltaisessa tiedotteessa kerrotaan.

Elokapinan mukaan perjantaina mielenosoitukseen on liittymässä vielä lisää ihmisiä.

Poliisi tviittasi illalla, että se valmistautuu turvaamaan mielenosoittajien leiriytymisen, jotta nämä eivät jää liikenteen alle. Tviiteissä todetaan, poliisi pitää mielenosoittajien ratkaisua erittäin huonona, sillä tilanne on kohtuuton liikenteelle ja leiriytyminen pimeälle tielle yöllä on vaarallista

Torstaina mielenosoituksen alkamisen jälkeen poliisista arvioitiin STT:lle, että noin 150–200 henkilöä oli Mannerheimintiellä ja sen laidalla Pikkuparlamentin kohdalla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU