31.1.2024 05:19 ・ Päivitetty: 31.1.2024 05:19
Ennakkoäänestys alkaa tänään – äänioikeutettuja kaikki Suomen kansalaiset, jotka ehtivät täyttää 18 vuotta viimeistään 28.1.
Presidentinvaalien toisen kierroksen ennakkoäänestys alkaa tänään. Mukana ovat kaksi eniten ääniä ensimmäisellä kierroksella saanutta ehdokasta eli kokoomuksen Alexander Stubb ja valitsijayhdistyksen ja vihreiden tukema Pekka Haavisto.
Ehdokkaiden äänestysnumerot pysyvät samana kuin ensimmäisellä kierroksella.
Presidentinvaalien toisella kierroksella käytetään samaa äänioikeusrekisteriä kuin ensimmäisellä kierroksella, eli äänioikeutettuja ovat kaikki Suomen kansalaiset, jotka olivat täyttäneet 18 vuotta viimeistään 28. tammikuuta. Tuon jälkeen täysi-ikäiseksi tulleet eivät pääse äänestämään.
Ennakkoäänestys jatkuu kotimaassa ensi tiistaihin asti ja ulkomailla lauantaihin. Ennakkoäänestysaikana voi äänestää missä tahansa yleisessä ennakkoäänestyspaikassa.
Varsinainen vaalipäivä on ensi viikon sunnuntaina 11. helmikuuta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.