Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

21.3.2023 09:05 ・ Päivitetty: 21.3.2023 09:05

Ennakkoäänestys käyntiin huomenna – äänestyspaikkojen aukioloajat kannattaa tarkistaa

LEHTIKUVA / SILJA-RIIKKA SEPPÄLÄ

Eduskuntavaalien ennakkoäänestys alkaa huomenna keskiviikkona. Ennakkoon voi äänestää viikon ajan eli ensi viikon tiistaihin saakka. Ulkomailla äänestysaika on hieman lyhyempi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Suomessa on kaikkiaan noin 950 ennakkoäänestyspaikkaa, yleensä kirjastoissa, kauppakeskuksissa tai kunnantaloilla. Ulkomailla ennakkoäänestyspaikkoja on 86 eri valtiossa yhteensä yli 200. Ennakkoon äänestävän tulee todistaa henkilöllisyytensä. Etukäteen saapunutta äänioikeusilmoitusta ei välttämättä tarvita mukaan.

Ennakkoäänestyspaikkojen aukioloajat vaihtelevat, joten ne kannattaa tarkistaa paikkakohtaisesti. Ennakkoon voi äänestää missä tahansa. Mikäli äänestäjällä on merkittäviä liikkumisvaikeuksia, hän voi äänestää ennakkoon kotonaan. Kotiäänestykseen on ilmoittauduttava viimeistään tänään.

Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 2. päivä huhtikuuta. Tuolloin äänestyspaikkoja on runsaat 1 800.

Kaikkiaan äänioikeutettuja on noin 4,5 miljoonaa.

EDELLISISSÄ eduskuntavaaleissa neljä vuotta sitten Suomessa asuvien Suomen kansalaisten äänestysprosentti oli noin 72. Manner-Suomessa korkein äänestysprosentti oli Helsingin vaalipiirissä ja matalin Savo-Karjalan vaalipiirissä. Manner-Suomen kunnista matalin äänestysprosentti oli Hyrynsalmella ja korkein Luodossa. Naiset äänestivät miehiä aktiivisemmin.

Ennakkoon äänestämisen suosio oli edellisissä, vuoden 2019 vaaleissa korkea, sillä Tilastokeskuksen ilmoittama ennakkoäänestysprosentti oli noin 51. Ennakkoäänestysprosentti saadaan laskemalla ennakkoon äänestäneiden osuus äänestäneistä.

Osuus on ollut kasvussa viimeisimmissä eduskuntavaaleissa, sillä vuonna 2015 ennakkoäänestysprosentti oli noin 46 ja sitä edeltävissä 45.

Yleisesti ottaen äänestysaktiivisuus kasvaa iän sekä koulutus- ja tulotasojen nousun myötä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU