Politiikka
21.3.2023 09:05 ・ Päivitetty: 21.3.2023 09:05
Ennakkoäänestys käyntiin huomenna – äänestyspaikkojen aukioloajat kannattaa tarkistaa
Eduskuntavaalien ennakkoäänestys alkaa huomenna keskiviikkona. Ennakkoon voi äänestää viikon ajan eli ensi viikon tiistaihin saakka. Ulkomailla äänestysaika on hieman lyhyempi.
Suomessa on kaikkiaan noin 950 ennakkoäänestyspaikkaa, yleensä kirjastoissa, kauppakeskuksissa tai kunnantaloilla. Ulkomailla ennakkoäänestyspaikkoja on 86 eri valtiossa yhteensä yli 200. Ennakkoon äänestävän tulee todistaa henkilöllisyytensä. Etukäteen saapunutta äänioikeusilmoitusta ei välttämättä tarvita mukaan.
Ennakkoäänestyspaikkojen aukioloajat vaihtelevat, joten ne kannattaa tarkistaa paikkakohtaisesti. Ennakkoon voi äänestää missä tahansa. Mikäli äänestäjällä on merkittäviä liikkumisvaikeuksia, hän voi äänestää ennakkoon kotonaan. Kotiäänestykseen on ilmoittauduttava viimeistään tänään.
Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 2. päivä huhtikuuta. Tuolloin äänestyspaikkoja on runsaat 1 800.
Kaikkiaan äänioikeutettuja on noin 4,5 miljoonaa.
EDELLISISSÄ eduskuntavaaleissa neljä vuotta sitten Suomessa asuvien Suomen kansalaisten äänestysprosentti oli noin 72. Manner-Suomessa korkein äänestysprosentti oli Helsingin vaalipiirissä ja matalin Savo-Karjalan vaalipiirissä. Manner-Suomen kunnista matalin äänestysprosentti oli Hyrynsalmella ja korkein Luodossa. Naiset äänestivät miehiä aktiivisemmin.
Ennakkoon äänestämisen suosio oli edellisissä, vuoden 2019 vaaleissa korkea, sillä Tilastokeskuksen ilmoittama ennakkoäänestysprosentti oli noin 51. Ennakkoäänestysprosentti saadaan laskemalla ennakkoon äänestäneiden osuus äänestäneistä.
Osuus on ollut kasvussa viimeisimmissä eduskuntavaaleissa, sillä vuonna 2015 ennakkoäänestysprosentti oli noin 46 ja sitä edeltävissä 45.
Yleisesti ottaen äänestysaktiivisuus kasvaa iän sekä koulutus- ja tulotasojen nousun myötä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.