Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

7.4.2025 18:18 ・ Päivitetty: 7.4.2025 18:18

Ennakkoäänestys päättyy tiistaina – näin paljon ääniä on jo annettu

Arja Jokiaho

Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestyksen kuudentena päivänä aluevaalien äänestysprosentti nousi iltakahdeksaan mennessä 21 prosenttiin ja kuntavaalien 21,8 prosenttiin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Annettujen äänien yhteenlaskettu määrä nousi yhteensä noin 1,8 miljoonaan, kun aluevaaleissa oli annettu lähes 833 000 ja kuntavaaleissa reilut 989 000 ääntä.

Kotimaassa ennakkoon voi äänestää vielä huomiseen asti. Ulkomailla ennakkoäänestys päättyi jo lauantaina.

Varsinainen vaalipäivä on tämän viikon sunnuntai eli 13. huhtikuuta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU