Uutiset
7.3.2019 15:07 ・ Päivitetty: 7.3.2019 15:07
Esa Järvenpää: Eduskuntaan tarvitaan maalaisjärjellä varustettu duunari
SDP:n hämeenkyröläisen kansanedustajaehdokkaan Esa Järvenpään mukaan eduskuntaan tarvitaan maalaisjärjellä varustettu duunari. Mielellään sellainen, jolla jalat pysyvät maassa.
– Vaikuttaa siltä, että nykyiset kansanedustajat ovat etääntyneet normaalin työläisen arjesta. Se johtuu varmaan siitä, että vallassa on porvarihallitus. Nyt on aika tehdä työväenpuolueesta pääministeripuolue.
Demarivetoiseen hallitukseen Järvenpää kelpuuttaisi mieluummin Vasemmistoliiton ja Vihreät, joiden arvomaailma on lähimpänä demarien arvomaailmaa. Järvenpää toki tietää, että hallitusohjelma ratkaisee.
Hallituskumppaneilta Järvenpää edellyttää inhimillisyyttä, rehellisyyttä ja tasa-arvon kunnioittamista.
Duunarin mielestä työelämän laatua pitää parantaa.
– Työelämän laatua ei kuitenkaan paranneta pakkolaeilla tai kiky -sopimuksilla. Työmarkkinoilla on palattava neuvotteluiden ja sopimisen tielle.
Järvenpää on ammatiltaan autokorimekaanikko.
– Korjaan kolariautoja Autotalo Laakkosella Tampereella.
Järvenpää on tehnyt kunnallispolitiikkaa Hämeenkyrössä reilut kymmenen vuotta. Menossa on kolmas kausi kunnanvaltuustossa ja toinen kunnanhallituksessa. Selvää on, että kokemuksiin kuuluvat myös vuodet lautakunnissa ja puolueosaston puheenjohtajana.
Ihminen tärkeämpi kuin bisnes
Pirkanmaan sosialidemokraattien hallituksessa Järvenpää vaikuttaa toista kautta. Hän on myös maakuntahallituksen ja -uudistuksen poliittisen ohjausryhmän varajäsen. Kun maakuntaliitoilla on sote- ja maakuntauudistuksessa iso rooli, nekin ovat tulleet Järvenpäälle tutuiksi.
– Sote -uudistuksessa pitää huolehtia siitä, että ihminen pysyy sen tärkeimpänä lähtökohtana eikä bisnes. Uudistuksen tavoitteena oleva eriarvoisuuden vähentäminen on ajankohtainen ja tärkeä asia.
Järvenpää kannattaa myös maksutonta varhaiskasvatusta ja duunarina toisen asteen oppivelvollisuutta. Mutta huolena ovat myös elämänsä ehtoopuolelle saapuneet ihmiset.
– Ihmisille pitää taata arvokas vanhuus. Hoitavia käsiä pitää olla riittävästi.
Järvenpää on SDP:n linjoilla myös pienten eläkkeiden korottamisessa. Pieniä, alle 1400 euron eläkkeitä, pitää korottaa pidemmällä aikavälillä 100 eurolla.
Tieliikennettä ei saa unohtaa
Paitsi hämeenkyröläisenä päättäjänä Järvenpää on perehtynyt Kolmostien pitkään esillä olleisiin ongelmiin myös Kyröskosken VPK:n päällikkönä. Hän ei varauksitta syty Pirkanmaalla mainostetun Suomiradan puolesta.
– Valtatiet 3, 9 ja 12 on kunnostettava. Miljardien eurojen ratahankkeet eivät saa estää näiden tiehankkeiden toteuttamista. Sujuva tieliikenne on turvallista ja vähäpäästöistä.
VPK:n päälliköllä iso osa Järvenpään vapaa-ajasta menee pelastustoimen parissa. Pelastustoimen piirissä hänellä on myös useita luottamustehtäviä, joihin sopii luontevasti myös poliisin neuvottelukunnan jäsenyys.
Vapaa-aikaa 52-vuotiaalla, naimisissa olevalla miehellä jää vielä metsästykseen ja liikkumiseen luonnossa.
– Luonto on mahtava voimavara.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.