Politiikka
18.6.2024 12:40 ・ Päivitetty: 18.6.2024 12:40
ETK:lta vastaus Kiljuselle: Myös ammatillisesta koulutuksesta valmistuva saa tutkinnosta eläkettä
Kansanedustaja Kimmo Kiljunen (sd.) kertoi eilen jättäneensä kirjallisen kysymyksen eläkkeen kertymisestä ammatillisissa opinnoissa. Kiljunen ehdotti, että myös ammatillisista opinnoista pitäisi kertyä eläkettä.
Eläketurvakeskuksen (ETK) viestinnästä vastataan Kimmo Kiljusen ehdotukseen, että ammatillisten opintojen tutkinnoista kertyy jo nykyisin eläkettä.
– Tutkintoon johtavasta opiskelusta eläkettä alkaa kertyä opinnoista 18 ikävuodesta lähtien. Pelkkä opiskelu ei siis riitä, vaan on huolehdittava myös valmistumisesta, ETK kertoo.
ETK:n mukaan tutkintoon johtavasta opiskelusta kertyy eläkettä tutkinnon tason ja arvioidun keston mukaan. Ammatillisesta perustutkinnosta kertyy eläkettä enintään kolmelta vuodelta, ammattikorkeakoulututkinnosta enintään neljältä vuodelta ja ylemmästä korkeakoulututkinnosta viideltä vuodelta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.