Ulkomaat
25.3.2019 12:17 ・ Päivitetty: 25.3.2019 12:17
EU-komissio: Kova brexit näyttää yhä todennäköisemmältä
Euroopan unioni on saanut loppuun valmistautumisensa Britannian sopimuksettoman EU-eron varalle, kertoo EU-komissio tiedotteessaan.
Kova brexit ei ole toivottava lopputulos, mutta komission mukaan näyttää yhä todennäköisemmältä, että Britannia eroaa ilman sopimusta 12. huhtikuuta.
Komissio kehottaa kaikkia EU:n kansalaisia ja yrityksiä ottamaan selvää kovan brexitin seurauksista ja varustautumaan niiden varalle. Sopimuksettoman eron tapauksessa Britanniasta tulisi heti unionin ulkopuolinen maa ilman siirtymäaikoja.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
25.3.2019 10:00
Mediaväite: May väläyttänyt erolupausta useille konservatiivipuolueen kovaa brexitiä kannattaville
Ulkomaat
25.3.2019 04:12
Useat ministerit haluavat Theresa May eroavan – Illalla on taas määrä äänestää
Ulkomaat
24.3.2019 06:50
Lehti: Britannian hallituksen ministerit yrittävät saada pääministeri Mayn eroamaan