Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

8.4.2025 12:45 ・ Päivitetty: 8.4.2025 12:45

EU vastaa Trumpin tulleihin ensi viikolla – mediatietojen mukaan bourbon-viski on rajattu ulos 25 prosentin tulleista

LEHTIKUVA / AFP
Ainakin Ranska ja Italia olivat toivoneet bourbonin poistamista tullien kohteena olevista tuotteista.

EU aikoo esitellä ensi viikolla vastauksensa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tuontitulleihin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Euroopan komission edustajan mukaan komission suunnitelmaa viimeistellään jäsenmaiden kanssa.

Muun muassa uutistoimisto AFP on kertonut näkemänsä asiakirjan pohjalta, että komissio ehdottaa 25 prosentin vastatulleja useille yhdysvaltalaisille tuotteille. Tullit kohdistuisivat muun muassa soijapapuihin, riisiin, maissiin, moottoripyöriin, muoviin, tekstiileihin, sähkölaitteisiin ja meikkeihin. Niiden ulkopuolelle olisi kuitenkin alkuperäisistä kaavailuista poiketen rajattu bourbon-viski, jotta eurooppalaiset viinintuottajat säästyisivät Yhdysvaltain vastatulleilta.

Tullit olisivat vastatoimi Yhdysvaltain aiemmin asettamille 25 prosentin teräs- ja alumiinitulleille. Nämä Yhdysvaltain tullit kohdistuvat EU:n vientiin noin 28 miljardin dollarin arvosta, ja aiemmin EU oli lupaillut vastaavansa samantasoisilla tulleilla. Maanantaina EU:n kauppakomissaari Maros Sefcovic kertoi, etteivät vastatullit yllä aivan tälle tasolle joidenkin jäsenmaiden toiveesta. Ainakin Ranska ja Italia olivat toivoneet bourbonin poistamista tullien kohteena olevista tuotteista.

Viime viikolla Trump ilmoitti 20 prosentin tullista kaikille EU-tuotteille, mikä sai aikaan maailmanlaajuisen markkinaromahduksen.

EU on toistaiseksi pidättäytynyt vastaamasta Trumpin uusimpiin tulleihin ja korostanut neuvottelujen merkitystä. EU-maat ovat halunneet välttää täysimittaisen kauppasodan Yhdysvaltain kanssa.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen varoitti tiistaina Kiinaa kärjistämästä kauppasotaa Yhdysvaltojen kanssa. Von der Leyen puhui puhelimessa Kiinan pääministerin Li Qiangin kanssa ja painotti neuvotteluratkaisun merkitystä sekä kehotti välttämään tilanteen kärjistämistä.

Kiina vakuutti aiemmin taistelevansa loppuun asti tulleja vastaan. Kiina oli ilmoittanut vastaavansa Trumpin ilmoittamiin 34 prosentin tulleihin omilla 34 prosentin tulleilla, minkä Trump uhkasi maanantaina kostaa uusilla 50 prosentin tulleilla Kiinaa vastaan.

EU-komission mukaan von der Leyen korosti Lille EU:n ja Kiinan vastuuta maailmankaupan ylläpitämisessä.

Von der Leyen sanoi maanantaina, että EU on tarjonnut Yhdysvalloille teollisuustuotteita koskevaa tullivapautta. Tarjous tehtiin ennen kuin Trump ilmoitti asettavansa EU:lle 20 prosentin tullit. Nollatullitarjous ei kelvannut Trumpille.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU