Nyheter
28.7.2025 09:22 ・ Uppdaterad: 28.7.2025 09:22
Fitch sänker Finlands kreditbetyg – skattelättnader kan vara bidragande orsak
På fredag meddelade kreditvärderingsinstitutet Fitch Ratings att man sänker Finlands kreditbetyg från det näst högsta betyget AA+ till AA.
De faktorer som väger tungt då kreditvärderingsinstitutet Fitch väljer att sänka Finlands kreditbetyg är den växande statsskulden, otillräckliga åtstramningsåtgärder, långvariga budgetunderskott, samt att det anses osannolikt att ytterligare betydande åtgärder genomförs under den nuvarande regeringsperioden.
Fitch förutspår att Finlands statsskuld i år kommer att stiga till 86,3 procent av BNP, och överstiga 90 procent av BNP 2029. Fitch beskriver även regeringens sparåtgärder som otillräckliga. Nordeas ekonom Juho Kostiainen, säger till Yle att regeringens sänkning av inkomst- och samfundsskatten kan vara en bidragande orsak till beslutet att sänka Finlands kreditvärdighet.
Fitch förutspår även att Finland under de kommande åren kommer att ha ett betydande budgetunderskott, på över tre procent av BNP, och att nuvarande regering inte kommer att vidta betydande åtgärder för att minska budgetunderskottet eller bromsa ökningen av statsskulden. Finland har dessutom kämpat med låga tillväxtsiffror under en längre tid, vilket antas fortsätta under de kommande åren.
– Den här sänkningen av kreditvärdigheten är ju ett lågvattenmärke för högerregeringens ekonomiska kompetens. Finlands kreditvärdighet har sjunkit till 1990-talets nivå, konstaterar SDP:s riksdagsledamot Joona Räsänen i ett pressmeddelande.
– Orpos och Purras bågnande buffébord till samhällets välbärgade är en av orsakerna till sänkningen av Finlands kreditvärdighet. Sänkningen av företagsskatten och de högsta marginalskatterna, riktade mot samhällets allra mest välbärgade, ökar statens underskott med mer än en miljard euro per år. Det kroniskt skuldsatta Finland har inte råd med sådana här gåvor till regeringens intressegrupper, fortsätter Räsänen.
Enligt Räsänen är bristande förtroende bland konsumenter och företag det största hindret för tillväxt på kort sikt. På längre sikt är den svaga tillväxten i produktivitet en betydande utmaning. Enligt Räsänen bör skattelättnader istället gynna vanliga medborgare och småföretag, medan skattemedel borde användas för att stödja företags investeringar och satsningar på forskning, utveckling och innovation.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.