Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

10.2.2024 09:36 ・ Päivitetty: 10.2.2024 09:36

Häkämies MTV:lle lakoista: Liki miljardin lasku

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies.

Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) toimitusjohtajan Jyri Häkämiehen mukaan poliittisten lakkojen vaikutus Suomen bruttokansantuotteeseen nousee lähes miljardiin euroon, kun ensi viikolle suunnitellut lakot lasketaan mukaan. Häkämies esitti arvionsa MTV:n Uutisextrassa lauantaina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

- Menetyksiä (on) todella tulossa, meillä on kolme lakkopäivää jo takana ja niistä tappiota lähes puoli miljardia. Nyt sitten arvioidaan, että jos tämä ensi viikon lakkoaalto toteutuu aiemman kaltaisena, niin päästään – tai joudutaan – lähes miljardin laskuun menetyksenä bkt:stä, sanoi Häkämies.

Ammattiliitot vastustavat lakkoilemalla hallituksen ajamia heikennyksiä työntekijöiden asemaan ja sosiaaliturvaan. Elinkeinoelämän keskusliitto puolestaan kehottaa hallitusta kiirehtimään kiisteltyjä työmarkkinauudistuksia ja toivoo ammattiyhdistysliikkeen lopettavan poliittiset lakot.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU