Politiikka
27.2.2020 11:43 ・ Päivitetty: 27.2.2020 12:45
Hallitus piti koronakatsauksen: on varautunut kaikkiin tilanteisiin, myös siihen, että tulee epidemia, jota ei tällä hetkellä ole
Hallitus on saanut ministeriöiltä laajan tilannekatsauksen koronaviruksesta ja sen leviämiseen varautumisesta neuvottelussaan keskiviikkona. Hallitukselle esiteltiin koronaviruksen laaja tilannekuva sekä THL:n tautitilannekuva. Lisäksi hallitus sai katsauksen vastuuministeriöiden varautumistilanteeseen.
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan eduskuntaryhmiä on informoitu hallituksen saamasta tilannekuvasta koronaviruksen osalta. Marin kertoi asiasta tiedotustilaisuudessa tänään.
– Suomi on varautunut, että tilanne voi myös muuttua ja pystymme kohottamaan valmiutta nopeasti.
Pääministerin mukaan Suomi on varautunut hyvin ja valmistelut on aloitettu hyvissä ajoin.
– Pystymme toimimaan tehokkaasti nopeasti muuttuvissa tilanteissa, Marin painotti.
Marinin mukaan tautitilanteesta on myös liikkeellä huhuja ja väärää tietoa. Siksi hallitus haluaa tiedottaa taudista ja siihen varautumisesta mahdollisimman avoimesti. Hän myös korostaa, että viranomaisten tietoon voi luottaa.
– Hallitus on varautunut kaikkiin tilanteisiin, myös siihen, että tulee epidemia, hän sanoi.
Lisää aiheesta
Sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) sanoo, että Suomi on varautunut erilaisiin skenaarioihin.
– Suomessa ei ole epidemiaa. Tartuntariski on pieni.
Pekosen mukaan keskeistä on nyt epidemian torjuminen. Ministeri korostaa, että Suomi on valmistautunut myös epidemiaan.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) huomautti, että kaikkia mahdollisesti sairastuvia ei tarvitse hoitaa sairaaloissa vaan kyseeseen tulee myös lievemmissä tapauksissa kotikaranteeni.
– Valmiutemme kotikentällä on erittäin hyvä.
Kiuru korostaa, että viranomaisten viestiin ja toimintaan voi luottaa.
– Parhaiten voi suojautua yksinkertaisin keinoin, jotka ovat omissa käsissä. Huolellinen käsien pesu vedellä ja saippualla on ensimmäinen lääke ja askel oikeaan suojaan.
Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) kertoi infossa, että taloudellisen vaikutukset Suomessa osuvat lähinnä teollisuuteen, jos tilanne pysyy hallinnassa.
– Jos virus leviäisi laajemmalle, vaikutukset leviäisivät myös kansantalouteen.
Valtion budjetissa on varauduttu koronaviruksen aiheuttaman tautitilanteen kaltaisiin ylimääräisiin menoihin 8,9 miljoonalla eurolla, kertoo valtioneuvoston kanslia tiedotteessa.
Lisäksi hallitus varautuu valtioneuvoston kanslian mukaan kattamaan tarvittaessa mahdollisia koronaviruksen aiheuttamia lisäkustannuksia lisätalousarviomenettelyllä.
Koronaviruksen levitessä Euroopassa hallitus päätti neuvottelussaan myös lisäkoordinaatiosta. Valtioneuvostoon perustetaan toistaiseksi työskentelevä koordinaatioryhmä, joka koostuu eri ministeriöiden edustajista sekä asiantuntijajäsenistä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
27.2.2020 10:19
Pahin korona-skenaario: epidemian kanssa yhtä aikaa kausi-influenssa ja terveydenhuoltoalan lakko – ”Minulla on luottamus suomalaisten viranomaisten toimintaan”
Politiikka
27.2.2020 07:09
Koronan seuraus eduskunnassa: ei kyselytuntia
Politiikka
27.2.2020 05:18
Miten Suomi varautuu koronaepidemiaan? – pääministerin ilmoitus tulee tänään