Politiikka
28.5.2019 19:39 ・ Päivitetty: 28.5.2019 19:46
Hallitusneuvottelujen työryhmien oli määrä saada työnsä päätökseen kello 22, näin kävi – vihreiden ryhmä on yhä koolla myöhäisillassa
Hallitusneuvotteluihin osallistuvien puolueiden puheenjohtajat saivat tänään tiistaina lyötyä lukkoon hallituskauden talouden raamit.
Hallituksenmuodostaja, SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne vahvisti, että tuleva mahdollinen hallitus on lisäämässä pysyviä menoja 1,2 miljardilla eurolla.
Mediatiedot ovat kertoneet myös, että hallitus saisi rahaa kertaluonteisiin menoihin rahaa jopa kolme miljardia valtion omaisuutta myymällä.
Tänään hallitusneuvottelujen työryhmät saivat tietää, millainen taloudellinen liikkumavara kullakin ryhmällä on.
Työryhmiltä oli toivottu vastaukset tänään puheenjohtajien pöytään kello 22 mennessä. Mikäli tämä ei onnistuisi, työryhmät jatkavat työtään huomenna keskiviikkona.
Hallitusohjelman on aiemmin tänään arvioitu valmistuvan mahdollisesti jopa huomenna keskiviikkona.
Osa ryhmistä urakoi vielä huomenna.
Säätytalolla oli vielä kello 20.45 – 22.40 täysi tohina päällä. Aulaan ja aulasta ulos valui väkeä eri työryhmistä.
Demokraatin tietojen mukaan jotkin työryhmät joutuvat jatkamaan työtä vielä huomenna.
Esimerkiksi Suomen kasvun ja kehittämisen sekä muun muassa infrahankkeiden kannalta keskeinen Elinvoimainen Suomi -ilmiöryhmä ei ole saanut vielä työtään valmiiksi, vaan se jatkaa työtään huomenna aamulla kello 9. Samoin tämän ryhmän Liikenneryhmän kehittäminen ja ylläpitäminen -alaryhmässä raportoitiin olevan vielä paljon asioita kesken.
Myös Luottamuksen ja tasa-arvoisten työmarkkinoiden Suomi -ryhmässä jäi vielä töitä huomispäivän puolelle.
Veropolitiikkaa käsittelevän työryhmän jäseniä käveli Säätytalosta ulos juuri kello 22 aikaan, jolloin ryhmän oli määrä saada työnsä valmiiksi.
Ilmastoryhmästä eli Hiilineutraali ja luonnon monimuotoisuuden turvaava Suomi -ryhmästä kerrottiin työn olevan pientä hienosäätöä vaille valmista. Yleinen arvio kuului, että ryhmän työ tulee kokonaan valmiiksi huomenna keskiviikkona.
Turvallinen oikeusvaltio Suomi -ryhmä ja sen Oikeusvaltion kehittäminen – ja Puolustuspolitiikka-alaryhmät saivat työnsä tänä iltana käytännöllisesti katsoen maaliin.
Puolueitten puheenjohtajista Säätytalon myöhäisillassa oli paikalla vain vihreiden Pekka Haavisto. Vihreät pitivät illalla kello 10 alkaen ryhmäkokousta, jonka Säätytalon yläkerroksiin kiiruhtanut Haavisto arvioi ottavan tunnin.
Haaviston mukaan ryhmäkokouksessa käydään läpi eri ryhmien neuvottelutilannetta. Mihinkään yksityiskohtiin Haavisto ei ottanut Demokraatin kysyessä kantaa.
Vihreiden ryhmään menneet sanoivat, että kyseessä olisi jo aiemmin sovittu normikokous.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.