Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

31.5.2025 06:25 ・ Päivitetty: 31.5.2025 06:25

Hegseth: Sotilasbudjetit ylös Aasiassa – Kiinan uhka on todellinen

LEHTIKUVA / AFP / MOHD RASFAN

Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegseth kehottaa maansa Aasian liittolaisia lisäämään sotilasbudjettiaan Kiinan vuoksi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Hegseth sanoi lauantaina puolustusalan konferenssissa Singaporessa, että Yhdysvaltain liittolaisten Tyynenmeren alueella pitäisi nopeasti tehostaa puolustustaan.

Puolustusministerin mukaan Kiinan uhka on todellinen. Hegseth varoitti, että Kiina valmistautuu käyttämään sotilaallista voimaa Aasian voimatasapainon kaatamiseksi, ja nosti erikseen esiin Taiwanin.

Kiinan hallitus pitää Taiwania osana Kiinaa. Käytännössä Taiwanilla on ollut itsehallinto vuonna 1949 päättyneestä Kiinan sisällissodasta lähtien. Kilpailevat hallitukset ottivat tuolloin vallan Pekingissä ja Taiwanin Taipeissa.

Kiina on lisännyt sotilaallista toimintaansa Taiwanin ympärillä viime vuosina ja tekee saaren ympärillä lähes päivittäin sotilaslentoja, joita pidetään provokaatioina.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU