Politiikka
20.9.2023 07:29 ・ Päivitetty: 20.9.2023 07:29
Heinäluoma: Hallitus ei näe rakennusalan ahdinkoa – ”Asuntorakentaminen lamaantuu pahimmillaan vuoksiksi”
Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.) on pettynyt hallituksen kykyyn nähdä rakennusalan ja etenkin alan yritysten ja niissä työskentelevien ihmisten ahdinko.
– Hallitus seilaa nyt sammutetuin lyhdyin kohti taantumaa. Paattia ei ohjaa kukaan, Heinäluoma sanoo tiedotteessa.
Ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Eveliina Heinäluoma moittii, että ”hallitus tyytyy lähinnä viivästyttämään omia ara-rakentamisen heikentämiseen tähtääviä päätöksiään ja niitäkin kitsaasti”, vaikka valtiontaloudenkin kannalta suopeita vaihtoehtoja olisi ollut.
– Edessä on synkät ajat rakennusalalle ja siellä työskenteleville ihmisille, heidän perheilleen ja sille valtavalle joukolle muiden alojen ihmisiä, joihin rakennusalan ahdinko vaikuttaa, Heinäluoma sanoo.
Heinäluoman mukaan SDP olisi halunnut nähdä, että hallitus selkeästi peruu haitallisia ara-tuotannon alasajoon tähtääviä kirjauksiaan ja lisää merkittävästi valtuuksia etenkin erityisryhmille, kuten opiskelijoille, kohdennetun asuntotuotannon rakentamiseen, missä hankkeet jonottavat rahoitusta.
– Olisimme halunneet myös korjausrakentamista tukevia päätöksiä. Näitä emme nyt nähneet. Sitä vastoin tulemme näkemään yhä synkkenevää työttömyyttä ja ahdinkoa alalla, joka vaikuttaa pitkällä tähtäimellä myös koko Suomen ja etenkin kasvukeskusten elinvoimaan ja tulevaisuuteen, kun asuntorakentaminen lamaantuu pahimmillaan vuosiksi, hän sanoo.
Eduskunta saa budjettiesityksen käsiteltäväkseen 9. lokakuuta.
– Kampaamme ympäristövaliokunnassa vielä tarkkaan nämä rakentamisen päätökset ja SDP lupaa esittää lisää ratkaisuja alan tilanteeseen, toivottavasti koko eduskunnan tuella, Heinäluoma sanoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.