Politiikka
14.5.2017 16:36 ・ Päivitetty: 14.5.2017 16:36
”Hengeltään eurooppalainen Koivisto johti Suomen kohti Euroopan yhteisöä”
Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Junckerin mukaan perjantaina kuollut presidentti Mauno Koivisto tullaan muistamaan elämänmittaisesta panoksestaan vapauden ja demokratian hyväksi.
Juncker sanoo osanotossaan, että Koivisto oli hengeltään eurooppalainen ja hän johti Suomen kohti Euroopan yhteisöä.
Tällä taipaleella Koivistolla oli tuki Suomen kansalta, joka selkeästi ilmaisi toiveensa kuulua eurooppalaiseen perheeseen, Juncker toteaa Euroopan komission Suomen-edustuston välittämässä osanotossa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
13.5.2017 21:42
”Koivisto eli todeksi sen, mitä työväenliike on parhaimmillaan”– Majander: Harvinainen yhdistelmä älykköä ja kansanmiestä
Politiikka
13.5.2017 18:59
Satamajätkästä presidentiksi – teräväkynäinen pakinoitsija Puumies kävi purevasti kommunistien kimppuun
Politiikka
13.5.2017 17:03
Koivistolle valtiolliset hautajaiset – ajankohta selvinnee alkuviikosta
Politiikka
13.5.2017 11:25
”Koiviston poismenon myötä päättyy merkittävä aikakausi Suomen historiassa” – presidentti Ahtisaari liikuttui syvästi