Politiikka
16.1.2017 05:47 ・ Päivitetty: 16.1.2017 05:47
HS: Enemmistö haluaa pääkaupunkiseudulle maksuttoman joukkoliikenteen – HSL:n toimitusjohtaja torppaa: ”Ei tuo täällä ole mahdollista”
Enemmistö pääkaupunkiseudun asukkaista haluaa Helsinkiin, Espooseen ja Vantaalle maksuttoman joukkoliikenteen. Helsingin Sanomien tuoreen mittauksen mukaan 59 prosenttia pääkaupunkiseudun asukkaista kannattaa maksutonta joukkoliikennettä näiden kuntien omille asukkaille.
Ilmaista joukkoliikenne ei asukkaille jatkossakaan olisi, sillä he maksaisivat siitä veroina. Maksuttomuus johtaisi todennäköisesti kunnallisverojen korotukseen.
Tallinnassa joukkoliikenne on ollut asukkaille maksutonta vuodesta 2013. Malli on osoittautunut menestykseksi.
Helsingin seudun joukkoliikenteen järjestämisestä vastaavan HSL:n toimitusjohtaja Suvi Rihtniemi ei usko, että alueen joukkoliikenne voisi muuttua asukkaille maksuttomaksi.
– Ei tuo täällä ole mahdollista, ainakaan hyvin pitkään aikaan, hän arvioi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
9.12.2016 10:46
Länsimetron liikenne alkaa aikaisintaan huhtikuussa, silloin Tapiolaan saakka – HSL päättää asiasta erikseen
10.11.2016 10:21
Mitä se VR nyt lupaa? Oho – pääkaupunkiseudun lähijunat kulkevat huomenna normaalisti
Politiikka
12.9.2016 17:24
Helsingin päättäjät: Ei jättikorotuksia lippujen hintoihin
Kotimaa
29.8.2016 05:33
”Pohjanoteeraus” — HSL:n 6€-päätös nostatti myrskyn