Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

21.6.2021 16:23 ・ Päivitetty: 21.6.2021 16:23

Huonoja uutisia Etelä-Afrikasta: koronatartunnat räjähtäneet 1 500-prosenttiseen kasvuun

LEHTIKUVA / AFP Michele Spatari

Koronavirustartunnat Etelä-Afrikassa ovat jälleen kääntyneet jyrkkään nousuun samalla kun maan rokotusohjelma matelee eteenpäin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Maan presidentin Cyril Ramaphosan mukaan tartuntojen määrä on kasvanut huhtikuusta 1  500 prosentilla. Kun maassa vielä huhtikuussa rekisteröitiin alle 800 tartuntaa päivittäin, oli määrä viime viikolla yli 13  000 tartuntaa päivässä.

Etelä-Afrikassa on saatu rokotettua vasta noin kaksi miljoonaa maan 59 miljoonasta asukkaasta. Viime viikolla hallitus määräsi armeijan lääkintäjoukkoja terveydenhuollon työntekijöiden avuksi antamaan rokotuksia.

Intiassa taas annettiin maanantaina ennätykselliset 7,8 miljoonaa rokoteannosta. Viime viikkoina rokoteannoksia on päivittäin pistetty keskimäärin kolme miljoonaa.

Tähän mennessä Intiassa on annettu kaikkiaan 280 miljoonaa rokoteannosta, mutta juuri ja juuri neljä prosenttia asukkaista on täydellisesti rokotettuja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU