Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Työmarkkinat

5.5.2025 04:45 ・ Päivitetty: 5.5.2025 04:45

IAU lakkoilee – Helsinki-Vantaalle luvassa ruuhkia ja lentojen myöhästymisiä

LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Matkustajia Helsinki-Vantaan lentokentällä 2. toukokuuta.

Ilmailualan Unioni (IAU) järjestää maanantaina työnseisauksia, jotka vaikuttavat muun muassa lentoyhtiö Finnairin toimintaan Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Finnairin mukaan lakot vaikuttavat päivän aikana muun muassa maapalvelutoimintoihin ja rahtipalveluihin.

Finnair on perunut lakkojen vuoksi noin sata lentoa maanantailta. Asiakkaiden perutut lennot reititettiin viikonloppuna uudelleen, lentoyhtiön viestinnästä kerrottiin STT:lle sunnuntaina.

Yhtiön mukaan lentojen peruutukset vaikuttavat arviolta 7  500 asiakkaaseen.

Lisäksi lakot voivat aiheuttaa lentojen viivästymisiä sekä ruuhkia matkatavaran käsittelyyn ja palvelupisteille Helsinki-Vantaalla maanantaina.

IAU:N MUKAAN lakossa on yli 300 työntekijää, jotka vastaavat Finnairin matkustaja-, maahuolinta- ja rahtipalveluista. Työnseisaukset kestävät neljä tuntia, ja ne koskevat eri työvuoroja.

Liitto lakkoili edellisen kerran viime viikon perjantaina, jolloin Finnair perui 140 lentoa työnseisauksien vuoksi.

Liitto on neuvotellut tammikuusta asti lentoliikenteen palvelujen uudesta työehtosopimuksesta työnantajaliitto Paltan kanssa. Viime viikolla IAU kertoi hylänneensä sovittelijan työriitaan antaman sovintoehdotuksen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU