Kotimaa
10.1.2024 07:25 ・ Päivitetty: 10.1.2024 10:23
Ikea vetää takaisin usb-latureita – osoittautuneet vaarallisiksi
Ikea vetää takaisin Åskstorm-nimiset usb-laturit, koska niiden johdon kuluminen voi aiheuttaa palovammoja ja sähköiskuja.
Yhtiö kertoo tiedotteessaan, että laturin virtajohto voi vaurioitua tai rikkoutua, jos se on kierretty laturin ympärille tai jos sitä taivutellaan pitkään jatkuneen käytön jälkeen. Johdon vaurioituminen voi aiheuttaa palovammoja tai sähköiskuja.
Takaisin vedettävän laturin tunnistaa mallinumerosta ICPSW5-40-1, joka on laturin taustapuolella olevassa tarrassa. Yhtiö pyytää lopettamaan laturin käytön ja ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun korvausten saamiseksi. Laturin voi palauttaa mihin tahansa Ikean tavarataloon korvausta varten.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.