Kotimaa
29.1.2019 14:59 ・ Päivitetty: 29.1.2019 14:59
IL: Neuloja Hesburgerin ranskalaisissa – näin yrityksen viestintäpäällikkö selvittää asiaa
Lahtelaisessa Hesburgerissa maanantaina asioinut perhe löysi ostamistaan ranskalaisista perunoista kolme parsinneulaa, kertoo Iltalehti.
Lehden mukaan ensimmäinen neula löytyi, kun ranskalaisia annoksestaan mukaan ottanut perheen lapsi jatkoi ateriointia autossa ja taittoi pitkän ranskanperunan puoliksi. Lisäksi yksi neula löytyi toisesta mukaan otetusta annoksesta ja yksi pussista, johon ruoka oli pakattu.
Asiakas on reklamoinut kyseisestä tapahtumasta maanantaina Hesburgerille, vahvistaa yrityksen viestintäpäällikkö Heini Santos STT:lle sähköpostilla. Hänen mukaan selvityksen perusteella näyttää vahvasti siltä, että neulat ovat päätyneet tuotteeseen vasta myyntitapahtuman jälkeen. Hesburger on tehnyt tapahtuneesta tutkintapyynnön poliisille ja terveysviranomaiselle, Santos sanoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.