Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

8.2.2020 09:03 ・ Päivitetty: 8.2.2020 09:03

IL: Niinistön Nato-linja saa sapiskaa kokoomuksen vaikuttajilta: ”Pitäisi edistää”

Kokoomusvaikuttajat moittivat presidentti Sauli Niinistön Nato-linjaa, kertoo Iltalehti.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Iltalehden mukaan lähes 69 prosenttia kokoomusvaikuttajista on sitä mieltä, että pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen ja presidentti Niinistön pitäisi konkreettisin toimin edistää Suomen Nato-jäsenyyttä.

Vastaavasti 31 prosenttia oli sitä mieltä, että mitään lisätoimia ei tarvita.

– Sauli Niinistön toiminta Nato-kysymyksessä on ollut presidenttikauden ainoa merkittävä puutekohta, kirjoittaa eräs kokoomusvaikuttaja kyselyn sanallisessa osuudessa.

Iltalehti kysyi ulkopoliittisen johdon Nato-linjasta kokoomuksen kansanedustajilta, puoluevaltuuston ja puoluehallituksen jäseniltä, piirihallitusten jäseniltä sekä eri piirien paikallisyhdistysten johtohenkilöiltä.

Kyselyyn vastasi tammikuun lopussa 748 kokoomusvaikuttajaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU