Politiikka
22.8.2016 16:32 ・ Päivitetty: 22.8.2016 17:47
IS: Kokoomuksen entinen kohuministeri Laura Räty hakee avioeroa
Entinen kokoomuksen sosiaali- ja terveysministeri, Terveystalon liiketoimintajohtaja Laura Räty hakee avioeroa yhdessä aviomiehensä Harri-Pekka Rädyn kanssa.
Laura Räty vahvistaa tiedon Ilta-Sanomille.
– Nämä ovat surullisia ja raskaita prosesseja. Päätökseen ei liity dramatiikkaa. Mutta tämä on yksityisasia, enkä halua kommentoida sitä sen enempää, Räty toteaa IS:lle.
Räty siirtyi kesällä Helsingin apulaiskaupunginjohtajan tehtävästä Terveystalon liiketoimintajohtajaksi. Räty (kok) toimi Alexander Stubbin hallituksen sosiaali- ja terveysministerinä. Hän aiheutti virkakautenaan laajaa kohua mm. väitteillään suomalaisten palkkatasosta ja vähentämällä RAY:n avustuksia näkövammaisia työllistävältä Sokevalta
Pariskunta on ollut naimisissa vuodesta 2002. Laura Rädyllä ja Harri-Pekka Rädyllä on kaksi pientä lasta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
12.5.2016 12:53
Lasse Männistön kohusiirto sai jatkoa Laura Rädystä – ”Kokoomuksen tuolileikkejä — ei voi hyväksyä”
Politiikka
12.5.2016 09:26
Laura Räty jättää ”unelmatyönsä” – siirtyy terveysbisnekseen
8.6.2015 09:40
Katuluutia valmistetaan nyt ilman RAY:n tukea – arvokas käsityöperinne jatkuu
18.4.2015 09:09
He saivat eniten vaalirahaa – kärki ei yllätä
14.2.2015 13:40
Sokeiden karu kohtelu herätti: ”Sokevagate” synnytti tukiaallon
Politiikka
9.2.2015 11:13
Kokoomusministeri Laura Rädyn tyly linja: Sokeiden käsityötoiminta loppuu Suomesta