Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

21.8.2019 07:18 ・ Päivitetty: 21.8.2019 07:18

Italian presidentti aloittaa hallitussotkun setvimisen

Italian presidentti Sergio Mattarella ryhtyy selvittämään maan sisäpoliittista kriisiä.

Italian presidentti Sergio Mattarella aloittaa tänään iltapäivällä keskustelut maan eri puolueiden kanssa luotsatakseen maan ulos umpikujasta, johon se eilen ajautui, kun pääministeri Giuseppe Conte erosi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Conte jatkaa toistaiseksi väliaikaishallituksen johtajana.

Puoluejohtajien lisäksi Mattarella keskustelee maan entisen presidentin Giorgio Napolitanon, 94, sekä ylä- ja alahuoneen puhemiehien kanssa.

Italia vajosi poliittiseen kriisiin elokuun alussa, kun äärioikeistolainen sisäministeri ja Lega-puolueen johtaja Matteo Salvini ilmoitti puolueensa vetäytyvän koalitiosta ja vaati uusia vaaleja.

Salvini haluaa uudet vaalit, koska Legan kannatus on tällä hetkellä ylivoimaisesti suurin.

Mattarellan ei ole pakko määrätä uusia vaaleja pidettäväksi, vaan hallitusneuvottelut voidaan aloittaa myös ilman niitä.

Vaihtoehtoisesti Mattarella voisi nimittää väliaikaisen virkamieshallituksen, kunnes parlamentti on päättänyt valtion budjetista. Hallitus voidaan myös koota uudelleen samalla pohjalle, mutta tätä ei pidetä todennäköisenä.

Lisää aiheesta

Salvini on aiemmin uhonnut kutsuvansa kannattajansa kaduille, jos hänet jätetään hallituksen ulkopuolelle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU