Nyheter
8.10.2023 10:00 ・ Uppdaterad: 8.10.2023 10:00
JHL:s utmarsch stoppar affärsverket Staras arbeten i Helsingfors i en timme torsdagen den 12 oktober
Fackförbundet JHL tvingas trappa upp sina arbetskonflikter, eftersom regeringen håller fast vid sina orimliga planer att utarma arbetslivet och utblotta det finländska folket. Vi kan ta till ännu kraftfullare åtgärder framöver, säger JHL:s ordförande Päivi Niemi-Laine.
Staras anställda kommer att marschera ut från arbetsplatserna på torsdagen den 12 oktober. Utmarschen varar i en timme och genomförs i slutet av arbetsskiften. I praktiken börjar utmarscherna mellan kl. 13 och 14.30. Stara är ett affärsverk som ägs av Helsingfors stad och sköter bland annat gator och parker samt utför byggnadsarbeten i staden.
Utmarschen kommer att stoppa arbetena i alla Staras verksamhetsställen och byggplatser. Detta är en politisk arbetskonflikt som berör samtliga anställda i affärsverket. Tjänsteinnehavare deltar inte i utmarschen.
Utmarschen från Stara ingår i en serie manifestationer som Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL inledde i september tillsammans med andra fackförbund. Manifestationerna görs i protest mot regeringens direktiv, som hotar att urholka arbetstagarnas rättigheter och finländarnas sociala trygghet.
JHL:s ordförande Päivi Niemi-Laine understryker att fackförbundet är villigt att förhandla om reformerna av arbetslivet. Eftersom regeringen ensidigt vill diktera villkoren måste förbundet ta till kraftfullare åtgärder för att försvara sina medlemmars intressen.
– Vi har möjlighet att göra åtgärderna allt tuffare. Om så krävs stannar vi upp hela landet, försäkrar Niemi-Laine.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Opinion
3.10.2023 10:50
Debatt: Vår framtid, det finländska samhällsbygget
Nyheter
1.10.2023 10:25
Indusrifacket tar till ytterligare politiska stridsåtgärder – nu ska arbetstagare tåga ut i Nyland
Nyheter
30.9.2023 16:05
Industrifackets medlemmar marscherar ut i Österbotten och Mellersta Finland på onsdag
Nyheter
22.9.2023 11:45
Industrifacket inleder politiska stridsåtgärder med utmarscher – ”Det här är vår protest och nödrop till regeringen”