Politiikka
15.3.2018 07:33 ・ Päivitetty: 15.3.2018 07:34
Juhana Vartiaisen vuoro kommentoida kansanedustajien sopeutumisetuja: ”Minulle on useampi kuin yksi edustajakollega sanonut, että jos ne poistetaan…”
Kokoomuksen kansanedustaja Juhana Vartiainen kommentoi torstaina kansanedustajien sopeutumisetuja ymmärtävästä näkökulmasta. Asiasta on noussut viime viikkoina ja kuukausina keskustelua.
Vartiainenkin myöntää Twitter-tilillään, että kansanedustajien sopeutumisedut koetaan laajasti kohtuuttomina.
”Silti mietittävää: minulle on useampi kuin yksi edustajakollega sanonut, että jos ne poistetaan, on pakko ajatella enemmän uudelleenvalintaa ja on sitä vaikeampi ajaa pitkäjänteisiä ja kokonaisvastuullisia asioita.”
Kansanedustajien sopeutumisedut koetaan laajasti kohtuuttomina. Silti mietittävää: minulle on useampi kuin yksi edustajakolleega sanonut, että jos ne poistetaan, on pakko ajatella enemmän uudelleenvalintaa ja on sitä vaikeampi ajaa pitkäjänteisiä ja kokonaisvastuullisia asioita.
— juhana vartiainen (@filsdeproust) March 15, 2018
Eduskunta keskustelee tänään kansanedustajien sopeutumiseläkkeen poistoa vaativasta kansalaisaloitteesta. Kansalaisaloitteessa esitetään kaikkien kansanedustajien siirtämistä sopeutumisrahan piiriin.
Sopeutumisrahaa maksetaan kansanedustajille enintään kolme vuotta, kun taas sopeutumiseläkettä saa vanhuuseläkkeelle siirtymiseen asti.
Lisää aiheesta
Sopeutumiseläkettä on kritisoitu voimakkaasti myös eduskunnan sisällä. Esimerkiksi puhemies Paula Risikon (kok.) mielestä se ei nykymuodossaan ole tästä päivästä.
Eduskunnasta vuonna 2015 lähtenyt viestintätoimisto Kreabin toimitusjohtaja Mikael Jungner puolestaan tuomitsi ”puliveivaavat” entiset kansanedustajat.
”Kun lukee sopeutumiseläkkeellä puliveivaavien entisten kansanedustajien haastatteluja, sitä pohtii että nyt kyllä 90 prosenttia joukosta pilaa koko porukan maineen.”
Lisäksi hän on ehdottanut, että sopeutumisjärjestelmää muutetaan siten, että ensimmäisen kauden jälkeen vapaaehtoisesti luopuva saa lähtiessään korvauksena vuoden palkan, kahden kauden jälkeen puolen vuoden palkan ja kolmen kauden jälkeen ei mitään.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
15.3.2018 05:27
Kansanedustajat tänään omien rahojensa kimpussa: Mitä tehdä sopeutumiseläkkeelle?
Politiikka
14.3.2018 13:41
Kansanedustajien sopeutumiseläkkeet eduskunnan täysistuntosaliin torstaina
Politiikka
9.3.2018 07:55
Mikael Jungner täräyttää sopeutumiseläkkeellä ”puliveivaavista” ex-kansanedustajista: ”90 % joukosta pilaa koko porukan maineen”
Politiikka
24.2.2018 15:07
Jungner ideoi vaihtoehdon kansanedustajien sopeutumiseläkkeelle – 76 884 euron läksiäislahja