Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

22.10.2026 07:01 ・ Päivitetty: 22.10.2026 07:01

Kansa haluaisi kirkkokunnilta lisätoimia polarisaatiota vastaan

iStock

Yli 60 prosenttia suomalaisista uskoo, että kirkot ja kristilliset yhteisöt voisivat tehdä nykyistä enemmän polarisaation lieventämiseksi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Asia ilmenee Suomen Ekumeenisen Neuvoston Taloustutkimuksella teettämästä kyselytutkimuksesta.

Kyselyn mukaan suomalaisista 70 prosenttia kokee vastakkainasettelun ja polarisaation olevan yhteiskunnassamme erittäin vakava tai vakava ongelma.

Joka neljäs ajattelee kirkkojen voimistaneen kehitystä.

Tärkeimpänä keinona polarisaation hillitsemiseksi vastaajat nostivat esiin vähäosaisten tukemisen, yksinäisyyden vähentämisen, vastakkainasettelua vähentävän viestinnän ja eri taustoista tulevien kristittyjen yhteistyön edistämisen ja uskontodialogin.

Kyselytutkimus tehtiin syys-lokakuun vaihteessa. Kyselyyn vastasi yli 1 100 suomalaista.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU