Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

16.2.2022 17:29 ・ Päivitetty: 16.2.2022 17:29

Kansanedustaja avautuu Halla-ahosta kohuäänestyksen jälkeen: ”Hän on kirjoituksissaan toivonut poliittisten vastustajiensa tulevan raiskatuksi omien näkemystensä vuoksi”

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Perussuomalaisten kansanedustajan Jussi Halla-ahon valinta eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan johtoon varmistui keskiviikkona.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kansanedustaja Mika Niikko (ps.) erosi tehtävästä viime viikolla sen jälkeen, kun hänen Twitterissä esittämistään Nato-arvioista syntyi julkinen kohu.

Valiokunta valitsi Halla-ahon puheenjohtajakseen suljetulla lippuäänestyksellä. Halla-aho sai tarvittavan enemmistön eli yksitoista ääntä. Tyhjiä ääniä annettiin kuusi.

Valiokunnan puheenjohtajan valitseminen suljetulla lippuäänestyksellä on poikkeuksellista. Yleensä lähtökohtana on, että puheenjohtajaksi valitaan edustaja, jota kyseisen valiokunnan puheenjohtajuuden saanut eduskuntaryhmä tehtävään esittää. Valiokunnan puheenjohtaja valitaan näin ollen käytännössä eduskuntaryhmässä.

Ulkoasiainvaliokunnassa istuva perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ihmetteli Twitterissä poikkeuksellista lippuäänestystä. Tavion mukaan lippuäänestys järjestettiin RKP:n vaatimuksesta.

-  Äänestys oli pikkusieluinen protesti osalta hallituspuolueita. Viesti oli, että puolueiden yhdessä sopimaa eduskunnan paikkajakoa ei kunnioiteta, Tavio kirjoitti Twitterissä.

”Tilanne ei muuttunut vuodesta 2012”

RKP:n ainoana edustajana ulkoasiainvaliokunnassa istuva Eva Biaudet myöntää, että suljettu lippuäänestys järjestettiin hänen aloitteestaan. Hänen mielestään Halla-aho ei ole sopiva henkilö valiokunnan puheenjohtajaksi.

-  Halla-aho on poikkeuksellinen henkilö siinä mielessä, että hänet on useamman kerran tuomittu viharikoksista, joita hän ei kadu. Hän ei kunnioita ihmisoikeuksia. Hän on kirjoituksissaan toivonut poliittisten vastustajiensa tulevan raiskatuksi omien näkemystensä vuoksi ja hän on silloin maininnut minut nimeltä. Minun on henkilökohtaisesti hyvin vaikea tuntea luottamusta häntä kohtaan, Biaudet sanoi STT:lle.

Biaudet muistuttaa, että ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajalla on tärkeä rooli koko ulkoasiainvaliokunnan edustajana kansallisissa ja kansainvälisissä yhteyksissä, minkä vuoksi tehtävässä vaaditaan laajempaa luottamusta kuin vain oman eduskuntaryhmän luottamusta.

-  En halua olla mukana normalisoimassa, että on OK, että meitä edustaa ihminen, joka kokee, että vihapuhe ja syrjintä ovat OK. Sen takia halusin äänestyksen, jossa voin äänestää tätä vastaan, Biaudet sanoo.

Biaudet muistuttaa myös, että vuonna 2012 Halla-aho erosi hallintovaliokunnan puheenjohtajuudesta sen jälkeen, kun hän oli saanut tuomion uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuolloin eduskuntaryhmien puheenjohtajat olivat yksimielisiä siitä, ettei Halla-aho voi jatkaa hallintovaliokunnan puheenjohtajana. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän tuolloinen puheenjohtaja ei osallistunut puheenjohtajien kokoukseen.

-  Mielestäni tässä asiassa ei ole tapahtunut muutosta. Halla-aho ei ole ottanut etäisyyttä esittämiinsä näkemyksiin, Biaudet sanoo.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU