Politiikka
19.12.2016 14:01 ・ Päivitetty: 19.12.2016 14:04
Kansanedustaja helpottui: ”Tämä omistusten salaamiseen tähtäävä sisukas zombi on kummitellut Suomessa jo useiden vuosien ajan”
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Hanna Sarkkinen on tyytyväinen EU-komission linjaukseen, jonka mukaan Suomen ei tarvitse mahdollistaa suomalaisten omistusten hallintarekisteröintiä. Asiasta uutisoi tänään Helsingin Sanomat.
Sarkkisen mukaan hallintarekisteri pitää nyt haudata lopullisesti.
– Tämä omistusten salaamiseen tähtäävä sisukas zombi on kummitellut Suomessa jo useiden vuosien ajan. Nyt saatu komission linja toivon mukaan merkitsee, että se voidaan nyt haudata lopullisesti, Sarkkinen sanoo.
Sarkkisen mukaan hallintarekisteri helpottaisi omistusten piilottamista ja sitä kautta veronkiertoa, sisäpiirikauppoja, korruptiota ja talousrikollisuutta.
– Jos hallintarekisteriä vielä edistetään, on hallituspuolueiden turha piiloutua EU:n selän taakse. Niiden on myönnettävä, että kyse on ihan kotimaisesta halusta sallia omistusten salaaminen.
Sarkkinen kiittelee talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turusta (ps.) ryhdikkäästä työstä hallintarekisterin estämiseksi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
15.11.2016 07:33
Timo Harakalta madonluvut Juha Sipilälle: ”Soini ei ole ainoa, jolla on takki kääntynyt”
Politiikka
1.7.2016 13:12
”EU on kusitolppien kusitolppa” – mepit varoittavat laittamasta kaikkea unionin syyksi
Politiikka
1.6.2016 15:28
”Kysymyksessä on yritys johtaa harhaan” – Jaakonsaari: Tämä on muuttunut Suomen EU-politiikassa
Politiikka
26.5.2016 08:00
Verotusneuvos jyrisee hallintarekisteristä: ”Poliittinen, ei juridinen päätös — Suomen ei pitäisi ampua itseään jalkaan”
Politiikka
20.5.2016 10:51
”Suomi on vaiti Brysselissä” – SDP:ltä viisi vaatimusta veronkierron vaikeuttamiseksi
Politiikka
26.4.2016 12:38
Harakka avasi SDP:n rajun arvostelun: ”Onko kyse uskoontulosta?” – Sipilä tuskastui syytösten turhuuteen