Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

11.11.2017 21:55 ・ Päivitetty: 11.11.2017 18:14

Kansanedustaja: ”Tuhannen perheen elanto olisi menetetty, jos olisimme uskoneet vihreitä ja Touko Aaltoa”

”Vihreiden tekemät analyysit kuulostavat usein kuulijan korviin hyviltä, mutta ovat yleensä vääriä”, arvostelee keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä.

Kärnä kirjoittaa Facebook-sivuillaan, että Talvivaaran ihme olisi jäänyt toteutumatta ja tuhannen kainuulaisperheen elanto olisi menetetty, jos olisimme uskoneet vihreitä ja Touko Aaltoa vuosi sitten.

”Kertoo hyvin siitä, miksi työttömyys vain kasvoi vihreiden valtakaudella.”

Kärnän mukaan Talvivaaran kaivoksen alasajolla ympäristöongelmia ei olisi ratkaistu, vaan niin tehtiin nimenomaan pitämällä kaivos toiminnassa.

”Tehdyt virheet viranomaistoiminnassa ja politiikassa on hyvä tunnustaa, mutta niitä ei voida korjata tekemällä uusia virheitä. Alasajon yrittäminen olisi ollut sellainen.”

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU