Uutiset
10.2.2017 08:34 ・ Päivitetty: 10.2.2017 08:34
Kemin Demarinaiset innolla ja ilolla vaaleja kohti
Kemin Demarinaiset ovat valmistautuneet hyvin kunnallisvaaleihin. Viime syksynä 80 vuotista taivaltaan juhlineen yhdistyksen tuore puheenjohtaja Eija Komokallio on erittäin tyytyväinen. Yhdistyksellä on nyt 12 ehdokasta.
Kemin demareiden kymmenhenkisen valtuustoryhmän jäsenistä neljä on Kemin sosialidemokraattisen naisyhdistyksen jäseniä. Valtuutetut Ritva Aheinen, Hilkka Halonen, Pirita Hyötylä ja Teija Jestilä ovat ehdolla myös tulevissa kuntavaaleissa.
Demarinaisten ehdokkaista kokenein on Ritva Aheinen, joka aloitti Kemin valtuustossa kunnallispoliittisen uransa yli 40 vuotta sitten. Aheinen palkittiinkin yhdistyksen 80-vuotisjuhlassa puolueen kultaisella ansiomerkillä. Aivan uusia ehdokkaita löytyy myös. Meri-Lapin Setan puheenjohtaja Kiti Kalliomäki on ensimmäistä kertaa ehdokkaana. SDP ja erityisesti Naisliitto on hänelle luonteva valinta. Ihmisoikeuskysymykset ovat hänelle tärkeitä.
Tanja Metsävainio ja Sari Auvinen ovat myös ensimmäistä kertaa ehdokkaana. Kumpikin liittyi SDP:n ja Kemin Demarinaisten jäseneksi. Yhteiskunnalliset asiat ovat aina kiinnostaneet heitä. TEHY:n pääluottamusmies Sari Auvinen arvostelee kovin sanoin hallituksen sanelupolitiikkaa.
Naisyhdistyksen ehdokkaista löytyy monipuolista osaamista. Katja Hietala on aktiviinen somessa ja toimii Kemi-ryhmän ylläpitäjänä. Kaisu Liiten, toisen asteen oppilaitoksen opo, tuntee nuorten arjen. Maria Viinikka on pitkään työskennellyt työllisyydenhoidon eri tehtävissä ja Eija Karismolla on vahvaa osaamista kulttuuritoimen hallinnosta.
– Ehdokashankintaa jatketaan vielä, mutta on päivänselvää, että jo tällä naisjoukolla Demarinaiset tekee hyvän vaalituloksen näissäkin vaaleissa, vakuuttaa puheenjohtaja Komokallio, joka on myös ehdokkaana.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.