Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

4.11.2019 08:45 ・ Päivitetty: 4.11.2019 08:45

Kokoomuksen kansanedustaja lyttää: ”Kansallinen kateuspäivä”

Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ei pidä verotietojen julkistamispäivästä. Kauma kutsuu päivää ”kansalliseksi kateuspäiväksi”.

Demokraatti

Demokraatti

”Voisin kyllä hyvin elää ilman tietoa siitä, paljonko kukakin tienaa tässä maassa. Sinänsä kaunis ajatus läpinäkyvyydestä pitää sisällään, että hyvätuloiset ovat tehneet jotain väärää ja epäoikeudenmukaista. Muistakaa myös katsoa verot, ei pelkkiä tuloja”, Kauma lyttää twiitissään.

Verottajan luovuttamien tietojen mukaan eniten verotettua ansio- ja pääomatuloa yhteensä sai viime vuonna Supercellin Ilkka Paananen, hän tienasi ansio- ja pääomatulona yhteensä 109,9 miljoonaa euroa. Toisena oli niinikään Supercellin Mikko Kodisoja, 98,2 miljoonaa euroa.

Medialle suoraan luovutetuista verotiedoista puuttuu ainakin yli 200 suurituloisen tiedot. Yli 100 000 euroa tienanneet suomalaiset ovat pystyneet tänä vuonna ensi kertaa estämään tietojensa luovuttamisen ”henkilökohtaisen erityisen tilanteen” nojalla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU