Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

15.9.2021 07:42 ・ Päivitetty: 15.9.2021 08:46

Kokoomuksen pää-äänenkannattajan päätoimittaja lähtee AlfaTV:hen – uusi päätoimittaja valittiin talon sisältä

Lehtikuva

Kokoomuksen pää-äänenkannattajan päätoimittaja Alberto Claramunt siirtyy AlfaTV:n palvelukseen.

Demokraatti

Demokraatti

Claramunt tulee johtamaan AlfaTV:n verkkosisältöä, sen uutistoimintaa ja mahdollisia yhteistyösisältöjä. Hän osallistuu myös yhtiön kehittämiseen ja raportoi vastaava päätoimittaja Hannu Haukalle.

”Alberton vahva kokemus yhteiskunnallisesta verkkojournalismista ja uutistyöstä sekä sen johtamisesta on meille erinomainen lisä. AlfaTV näkyy verkossa ja tv-kanavalla. Haluamme olla uskottavasti mukana uutistoiminnassa. Rakennustyö on käynnissä”, Haukka sanoo tiedotteessa.

”AlfaTV kiinnostaa, ja sillä on nykyaikaisen median alustat käsissään. Minulle on annettu poikkeuksellinen mahdollisuus osallistua uuden rakentamiseen. Yrittäjyys ja huolenpito ovat arvoja, jotka mielelläni jaan. Niille on hyvä rakentaa uskottavaa, poliittisesti riippumatonta uutistoimintaa, joka kiinnostaa kansalaisia koko Suomessa, Claramunt itse kommentoi.

Alberto Claramunt, 48, on toiminut aiemmin Verkkouutisten ja Nykypäivän päätoimittajana, toimituspäällikkönä ja uutispäällikkönä.

Verkkouutisten ja Nykypäivän päätoimittajaksi nousee aiemmin Verkkouutisten tuottajana toiminut Kasperi Summanen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU