Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kunta- ja aluevaalit

13.4.2025 18:05 ・ Päivitetty: 13.4.2025 18:06

Kokoomuksen valvojaisissa vakavoiduttiin vasta kun ennakkoäänet lävähtivät ruutuun – Orpo: ”Hopea ei olisi häpeä”

LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Kokoomuksen vaalivalvojaisissa SDP:n ennakkoäänissä nykäisemä kaula herätti erinäisiä reaktioita, vaikka puheenjohtaja Petteri Orpon puheet saivatkin raikuvat suosionosoitukset.

Kokoomuksen valvojaisissa Helsingin Bottalla odottavan jännittynyt juhlatunnelma muuttui ennakkoäänten julistuksen jälkeen samalla kuin ilme vaihtui aiemmin korostetunkin rennon ja hyväntuulisen Petteri Orpon kasvoilla.

Susanna Luikku

Demokraatti

Orpo ehti jo puhua torjuntavoitosta, vaikka kokoomus on toki noussut varsinaisen vaalipäivän äänillä.

Suorempi kommentti tuli kannattajien joukosta kiihtyneeltä kolmekymppiseltä naiselta:

– Ei v-ttu, miten kukaan ja noin moni voi äänestää demareita? Sanoisivat kaikki tututkin sen suoraan, niin ei tarvitsisi olla enää tekemisissä.

Pääministeri Orpo kokosi itsensä nopeasti ja korosti tuoreeltaan kokoomuksen säilyttäneen asemansa edellisistä kuntavaaleista ”vaikeista ajoista ja vastuunkannosta” huolimatta. Hän kehui myös omien joukkojen aktiivisuutta ja liikkeelle saamista.

– Mutta jos jäämme näissä vaaleissa kakkoseksi, hopea ei ole häpeä, Orpo kommentoi.

PUOLUSTUSMINISTERI Antti Häkkänen myönsi, että SDP on tehnyt onnistuneen kampanjan ja hallinnut keskustelua etenkin työllisyys- ja sosiaali- ja terveysteemoilla.

Sen sijaan hän ei myöntänyt, että kokoomus olisi yrittänyt ohjata keskustelua puolustus- ja turvallisuuspolitiikan suuntaan, joista ei varsinaisesti päätetä kunta- ja aluevaaleissa.

– Mutta toki niistäkin tultiin kentällä kyselemään, koska turvallisuusasiat kiinnostavat ihmisiä myös paikallisella tasolla.

Häkkänen arvioi, että keskustan ennakkoäänissä näkynyt nousu on verottanut kokoomuksen ääniä, ja se liittyy sekä kokoomuksen hallitusvastuuseen että keskustan kuntatason lähipalveluja ja työpaikkoja painottaneeseen kampanjointiin.

– Punavihreässä blokissa demarit ovat toki selvä ykkönen, ja se voi aiheuttaa isojakin muutoksia kaupunki- ja kuntatasolla – mutta ilta on pitkä.

PUOLUSTUSVALIOKUNNAN puheenjohtaja Jukka Kopra kommentoi ääntenlaskun odotuksen olevan ”ihan hirveää”.

– Menestys luo menestystä ja kääntäen, mutta en silti vetäisi liikoja johtopäätöksiä näiden vaalien lopullisestakaan tuloksesta eduskuntavaaleihin. Teemat ovat niin erilaisia, ja ihmiset tietävät sen valtaosin kyllä, Kopra sanoi.

Puolustusministeri Häkkänen ja pääministeri Orpo painottivat luonnollisesti samaa. Orpo myös kehui Ylen tv-haastattelussa puolueen tekemiä ”rakenteellisia työmarkkinamuutoksia”, vaikka niiden voi perustellusti nähdä olevan yksi syy puolueen laskeneisiin kannatuslukuihin ja liikkuvien äänestäjien spekuloituun siirtymiseen sekä SDP:n että keskustan leiriin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU