Ulkomaat
21.3.2018 07:23 ・ Päivitetty: 21.3.2018 07:23
Kovat keinot käyttöön: Puola rakentaa itärajalleen 1200 kilometriä aitaa, jonka korkeus on kaksi metriä
Puola aikoo rakentaa itärajalleen peräti 1200 kilometriä pitkän tai leveän aidan. Asiasta kertoo Euractiv.
Aita aiotaan rakentaa vuoteen 2020 mennessä. Päätöksen taustalla on tarve torjua sikaruttoa, jota rajan ylittävät villisiat kantavat. Asiantuntijat eivät kuitenkaan ole vakuuttuneita ratkaisukeinon toimivuudesta, Euractivin uutisessa kerrotaan.
– Aita pitää rakentaa niin, että se takaa turvallisuuteemme. Meidän täytyy varmistaa, etteivät villisiat pääse maahamme, ja että pidämme sikafarmarimme turvassa.

Kuvakaappaus Euractivin verkkosivuilta
Teräsaita kulkee pitkin Puolan, Ukrainan, Venäjän ja Valko-Venäjän rajaa. Sen korkeudeksi suunnitellaan kahta metriä. Lisäksi aitaa rakennetaan maan sisään jotta eläinten kulku maanalaisten tunnelien kautta Puolaan saadaan estettyä.
Aidan hinta-arvioksi on esitetty 56 miljoonaa euroa.
Nisäkästutkimuksen asiantuntija Tomasz Podgorski Puolan tiedeakatemiasta epäilee, ettei aidasta ole tehokkaaksi ratkaisuksi ongelmaan.
– Valko-Venäjä koetti vastaavaa, mutta tutkimusten mukaan villisioilla ei ollut ongelmia päästä läpi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.