Politiikka
21.10.2020 14:00 ・ Päivitetty: 21.10.2020 14:00
Kristillisdemokraattien ja sinisten määrä päättää tänään valtuustoryhmien yhdistämisestä Helsingissä
Siniset ja kristillidemokraatit ovat yhdistämässä valtuustoryhmänsä Helsingissä. Asiasta on tarkoitus päättää tänään kaupunginvaltuuston kokouksessa, kertoo sinisten 1. varapuheenjohtaja Tiina Ahva STT:lle.
Puolueet ovat jo aiemmin solmineet vaaliliiton ensi kevään kuntavaaleihin. Vaaliliitolla haetaan mahdollisuutta lisätä paikkoja kaupunginvaltuustossa.
– Vaaliliitto Helsingissä antaa meille mahdollisuuden tavoitella niinkin paljon kuin neljää paikkaa valtuustossa, Ahva sanoo.
Valtuustoryhmien yhdistymisellä tähdätään Ahvan mukaan siihen, että konservatiivit voisivat kasvattaa mahdollisuuksiaan vaikuttaa kunnallisessa päätöksenteossa esimerkiksi budjettiasioissa.
Alueet saavat itse päättää, lähtevätkö jonkin puolueen kanssa vaaliliittoon.
Iltalehti uutisoi ensimmäisenä tänään, että siniset ja KD olisivat perustamassa yhteisen valtuustoryhmän Helsingissä.
STT–Saila Kiuttu
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
21.10.2020 12:10
Essayah kommentoi politiikan kuumaa huhua – piti alkuun Ruokolahden leijonana