Politiikka
23.4.2016 10:27 ・ Päivitetty: 23.4.2016 10:27
”Kuin väärällä kaistalla ajava auto” – Ex-ministeri kummeksuu keskustan linjaa: ”Sanoo yhtä, tekee toista”
SDP:n kansanedustaja, ex-viestintäministeri Krista Kiuru ihmettelee Juha Sipilän (kesk.) hallituksen liikennepoliittisia linjauksia. Teiden, rautateiden ja vesiväylien yhtiöittäminen vaarantaisi hänen mukaansa liikenneyhteydet maakunnissa.
Kiuru näkee hallituksen vievän Suomea väärään suuntaan.
– Sipilän hallitus on kuin väärällä kaistalla ajava auto. Politiikan suunta on totaalisen väärä. Mistä tämä yhtiöittämisvimma oikein tulee?
Viime syksynä Berner törttöili junaliikenteen kanssa.
Kiuru arvostelee keskustan keskittämispolitiikkaa. Keskusta on puhuvinaan keskittämistä vastaan, mutta todellisuudessa Sipilä tukee liikenneministeri Anne Bernerin (kesk.) keskittämispolitiikkaa.
– Sipilän keskusta sanoo yhtä, mutta tekee toista.
Kiuru kysyy, onko Sipilällä ylipäänsä keskustan puoluevaltuuston tuki keskittämispolitiikalleen.
Lisää aiheesta
Häntä myös ihmetyttää, että aluepolitiikan tikunnokkaan keskusta aiemmin nostanut ajaa jälleen kerran maakunnille tuhoisia liikenneuudistuksia.
– Viime syksynä liikenneministeri Berner törttöili junaliikenteen kanssa. Se oli valtava isku maakunnille. Nyt maakuntien liikenneyhteyksiä heikennetään entisestään ja asialla on jälleen keskustalaiset ministerit, Kiuru huomauttaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
21.4.2016 15:25
”Hallitus tekee hokkus pokkus -temppuja” – SDP:ltä ei herunut ymmärrystä yhtiöittämisvimmalle
Politiikka
21.4.2016 12:14
”Yhtiöittämishallitus” iskee seuraavaksi VR:ään? – Ihalainen antoi Sipilän kabinetille uuden nimen
Politiikka
19.4.2016 15:28
Bernerillä ei olekaan 110%:n luottamusta? – Keskustalaistenkin rivit rakoilevat taksikohussa
Politiikka
18.4.2016 18:50
Bernerin sooloilu hermostutti perussuomalaiset – Terho MTV:lle ja Ylelle: ”Tällaiset täytyy sopia yhteisesti”
Politiikka
18.4.2016 16:38
Rinne LM:lle: ”Berner tähtää uudistuksella rajuun yhteiskuntajärjestyksen muutokseen”
Politiikka
16.4.2016 07:49
Hallituksessa taksikiista – ”Suuri uhka”