Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

14.5.2018 06:35 ・ Päivitetty: 14.5.2018 06:35

Kuluttajahinnat pompsahtivat, mutta nousua hillitsi muun muassa lasten päivähoidon ja matkapuhelinten halpeneminen

Kuluttajahinnat nousivat huhtikuussa 0,8 prosenttia verrattuna viime vuoden huhtikuuhun, kertoo Tilastokeskus. Kuluttajahintoja nosti vuoden takaisesta eniten savukkeiden, ajoneuvoveron, vuokrien ja sairaalamaksujen kallistuminen.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tilastokeskuksen mukaan hintojen nousua hillitsi lasten päivähoidon, matkapuhelinten ja tuorevihannesten, esimerkiksi kurkun ja paprikan, hintojen halpeneminen sekä asuntolainojen korkojen aleneminen. Maaliskuulta huhtikuulle kuluttajahintojen muutos oli 0,2 prosenttia.

Tilastokeskuksen mukaan euroalueen inflaatio oli huhtikuussa 1,2 prosenttia. Tieto perustuu yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin ennakkotietoihin. Maaliskuussa euroalueen inflaatio oli 1,3 prosenttia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU