Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

8.11.2017 12:58 ・ Päivitetty: 8.11.2017 12:59

Kuusi kertaa pahoinpitelystä ja kerran törkeästä pahoinpitelystä tuomitulle uusnatsiaktiivi Jesse Torniaiselle taas tuomio pahoinpitelystä

Helsingin Asema-aukion törkeästä pahoinpitelystä tuomittu mies on tuomittu Pirkanmaan käräjäoikeudessa pahoinpitelystä 50 päivän vankeuteen. Hänet oli tätä ennen tuomittu jo kuusi kertaa pahoinpitelystä ja kerran törkeästä pahoinpitelystä.

Oikeuden mukaan uusnatsijärjestö Pohjoismaisen vastarintaliikkeen aktiivi Jesse Eppu Oskari Torniainen pahoinpiteli järjestyksenvalvojaa HIFK:n ja Ilveksen jalkapallo-ottelussa Tampereella toukokuussa 2015.

Hänen aiemmat tuomionsa alensivat tuomiota. Ilman niitä käräjäoikeus olisi tuominnut miehen noin viiden kuukauden vankeusrangaistukseen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU