Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

21.11.2020 10:09 ・ Päivitetty: 21.11.2020 10:09

Lehti: Saksalaisen lääkärin epäillään surmanneen kaksi koronaan sairastunutta potilastaan

Saksalaisen lääkärin epäillään surmanneen kaksi koronaan sairastunutta potilastaan Essenissä, kertoo Deutsche Welle.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Poliisin mukaan lääkäri olisi antanut potilaille lääkettä, joka olisi johtanut näiden kuolemaan. Tapaukset ajoittuvat marraskuun puoliväliin.

Lääkäri oli ilmeisesti halunnut lievittää potilaiden ja näiden sukulaisten kärsimyksiä.

Vakavasti sairaat potilaat voivat Saksassa anoa avustettua kuolemaa, mutta on epäselvää, oliko näin toimittu lääkärin tapauksessa.

Lääkäri on siirretty pois tehtävistään.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU