Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

23.6.2025 13:44 ・ Päivitetty: 23.6.2025 13:44

Lentoliikenteen palveluja koskevassa työriidassa ei sopua – sovittelu jatkuu huomenna

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Lentoliikenteen palveluja koskevan työriidassa ei löydetty maanantaina sopua. Valtakunnansovittelijan toimisto kertoi viestipalvelu X:ssä, että sovittelu Ilmailualan Unionin IAU:n ja Palvelualojen työnantajat Paltan kanssa jatkuu tiistaina kello 11.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

IAU uhkaa kolmella lakkopäivällä heinäkuun alussa. Ilmoitetut päivät ovat keskiviikko 2. heinäkuuta, perjantai 4. heinäkuuta ja maanantai 7. heinäkuuta. Työnseisaukset kohdistuvat useaan lentokenttäpalveluja tuottavaan yritykseen.

Lentoyhtiö Finnair on perunut yhteensä arviolta jopa liki tuhat lentoa IAU:n viime kuukausien lakkojen vuoksi. Keskeinen kiista koskee koronavuosina tekemättä jääneitä palkankorotuksia, jotka IAU haluaa saada korvattua.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU