Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Elokuva

25.7.2019 06:59 ・ Päivitetty: 25.7.2019 06:59

Louhimies tekee elokuvan Remeksen kohuromaanista

Elokuvaohjaaja Aku Louhimies ja kirjailija Ilkka Remes aloittavat elokuvayhteistyön, kertoo kustantamo WSOY tiedotteessaan.

Elokuva perustuu Remeksen vuonna 2015 julkaistuun teokseen Jäätyvä helvetti, jonka todettiin syksyllä 2018 sisältävän yhtäläisyyksiä keskusrikospoliisin Airisto-operaatioon Turun saaristossa.

– Olemme kehitelleet kansainvälistä elokuvaa useamman vuoden ajan, ja käsikirjoitus valmistui alkukesästä, Louhimies kertoo.

Jäätyvä helvetti kertoo modernista konfliktista, jossa sähköt ja viestiyhteydet katkeavat koko maasta kylmien sääolosuhteiden vuoksi.

Teos oli vuoden 2015 myydyin kotimainen kirja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU